Alternatywne metody parzenia kawy i seria wpisów z nimi związana dobiega końca. Pora na małe podsumowanie tego, o czym pisałem od kilku dni.

Mieliśmy okazję przetestować wiele urządzeń i sposobów na zaparzenie kawy, które charakteryzują się indywidualnymi parametrami mielenia ziarna, temperaturą czy czasem parzenia. Wszystkie z opisanych metod pozwalają na uzyskanie kawy o unikalnym, wyjątkowym smaku.

Tak na dobrą sprawę, każda metoda parzenia wyciąga z kawy inne nuty smakowe. Dzięki temu świat kawy oprócz swojej różnorodności w postaci odmian, daje dodatkowe możliwości w postaci metod parzenia.

To wszystko sprawia, że podróż po kawowym świecie nigdy się nie nudzi. Człowiek przez całe życie może poznawać nowe smaki i aromaty. Jedna kawa, ale dwie różne metody parzenia, dają zupełnie inny wynik smakowy.

Za tę różnorodność i bogactwo smaków kochamy kawę, rozwijamy kulturę jej picia w Polsce, gdzie wciąż niestety mamy spore braki. Całe szczęście prawdziwych miłośników kawy w naszym kraju wciąż przybywa i rozwijamy się w dobrym kierunku.

Podział metod parzenia

Alternatywne metody parzenia kawy możemy podzielić na dwie grupy:

  1. Metody grawitacyjne, w których gorąca woda przelewa się przez zmielone ziarna kawy. W trakcie przelewania następuje proces parzenia, który wydobywa z kawy związki chemiczne odpowiedzialne za smak i aromat otrzymanego napoju. Do metod grawitacyjnych zaliczamy ekspres przelewowy, Chemex, Dripper, Phin.
  2. Metody immersyjne, w których proces parzenia jest nieco dłuższy. Zmielona kawa zalewana jest gorącą wodą i parzona przez chwilę. Po tym czasie następuje separacja fusów, którą najczęściej wykonuje się przez papierowy filtr.

Do metod immersyjnych zaliczamy Aeropress, French Press, syfon, tygielek.

Aeropress

A teraz kilka słów o każdej z opisywanych w poprzednich artykułach sposobach parzenia kawy. Zaczniemy od aeropressu, który należy do metod immersyjnych.

Z wyglądu przypomina dużą strzykawkę zakończoną sitem z papierowym filtrem. Średnio zmieloną kawę w ilości około 16g wsypujemy do wnętrza aeropressu.

Następnie zalewamy wodą w temperaturze około 90*C i czekamy 1 minutę. Po tym czasie mieszamy kawę szpatułką i zakręcamy sito z filtrem. Aeropress odwracamy sitem do dołu i ustawiamy nad filiżanką.

Teraz pozostaje proces separacji fusów poprzez wciśnięcie tłoka. Czas tłoczenia powinien wynosić około 1 minuty. Nie trzeba do tego używać zbyt dużo siły, wystarczy ciężar dłoni. Jest to tzw. metoda odwrócona, podczas której w pierwszej fazie parzenia, aeropress stoi do góry sitem.

Kawiarka

Kolejnym urządzeniem, które chciałem opisać jest kawiarka do przygotowania pysznej kawy we włoskim stylu.

Kawiarka zwana często Moka, wyglądem przypomina metalowy czajnik. Zbudowana jest z 3 części. Dolna to zbiornik na zimną wodę. Nad nim znajduje się pojemnik na zmieloną kawę z filtrem i uszczelką.

Powyżej montuje się ostatni zbiornik, do którego w procesie parzenia dostaje się gotowa kawa.

Kawiarkę z wodą i zasypaną kawą ustawiamy na kuchence gazowej i zaczynamy podgrzewanie. W skutek podwyższonego ciśnienia w dolnym zbiorniku, woda zaczyna przedostawać się przez pojemnik z kawą do górnego zbiornika.

Wtedy następuje parzenie kawy. Warto dopilnować tego procesu i w odpowiednim momencie zdjąć kawiarkę z palnika, aby przerwać gotowanie. Idealnym momentem są pierwsze oznaki wrzenia wody.

Ekspres przelewowy

Kolejnym urządzeniem jest ekspres przelewowy, który działa na zasadzie grawitacji.

Do ekspresu wsypuje się średnio zmieloną kawę, uzupełnia wodę w zbiorniku i uruchamia urządzenie.

Po chwili gorąca woda zaczyna wypełniać pojemnik z ziarnem kawy i poprzez filtr spływać do naczynia na gotową kawę.

Parzenie kawy w ekspresie przelewowym jest dość łatwą czynnością, która nie wymaga wielkiego zaangażowania. Kawa ma bogaty i ciekawy smak, który zawdzięczamy odpowiednio długiemu czasowi parzenia.

French Press

Następny na naszej liście jest French Press, który jest naczyniem wyposażonym w metalowe sito i tłok służący do separacji fusów.

Do French Pressa wykorzystujemy grubo mieloną kawę, ponieważ czas parzenia wynosi od 3 do nawet 6 minut w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Po wsypaniu kawy i zalaniu jej gorącą wodą, trzeba odczekać wspomniane przed chwilą 3-6 minut. Po tym czasie zakładamy tłok i separujemy fusy poprzez wciśnięcie go do samego końca.

Chemex do kawy

Chemex to dość ciekawa metoda szczególnie ze względu na sam wygląd zaparzacza. Kształtem przypomina on szklaną klepsydrę.

Dolna część to zbiornik na zaparzoną kawę. Zwężenie służy do osadzenia papierowego filtra, w którym znajduje się zmielona kawa.

Do Chemexa stosujemy średnio mielone ziarna. Po zalaniu ich gorącą wodą czekamy, aż cała kawa spłynie do dolnego zbiornika. Następnie wyjmujemy filtr i przelewamy gotową kawę do filiżanek.

Chemex do kawy

Dripper do kawy

Na podobnej zasadzie działa Dripper, który wyglądem przypomina filiżankę. Z tą różnicą, że nie ma dna. Ustawia się go na kubku, szklance lub filiżance, do której spłynie zaparzona kawa.

Do wnętrza Drippera wkładamy papierowy filtr i wsypujemy zmieloną kawę. Grubość mielenia podobnie jak w większości metod grawitacyjnych powinna być średnia.

Po zalaniu wodą czekamy, aż płyn przeleje się do dolnego naczynia.

Phin do parzenia kawy po wietnamsku

Jednym z bardziej egzotycznych zaparzaczy, jakie miałem okazję dla Was opisać był Phin, który powstał w Wietnamie.

Służy do parzenia tradycyjnej wietnamskiej kawy. Jest dość podobny do Drippera, ale wykonuje się go w całości z metalu. Wyposażony jest też w metalowe sito i nie potrzebuje dodatkowego filtra.

W Wietnamie najczęściej pije się lokalną kawę Robustę, która jest dość gorzka w smaku. Proces parzenia w Phinie dodatkowo wyciąga gorzkie nuty smakowe, dlatego smak łagodzony jest skondensowanym mlekiem.

Parzenie kawy w syfonie

Syfon do parzenia kawy jest urządzeniem, które wyglądem pasuje bardziej do laboratorium niż do kuchni.

Składa się z kolby, do której zalewamy zimną wodę. Kolbę umieszczamy nad palnikiem, aby ją podgrzać.

Nad nią zamontowany jest zbiornik na kawę z filtrem, który połączony jest z kolbą szklaną rurką.

Gorąca woda poprzez wzrost ciśnienia w kolbie, zaczyna przedostawać się do górnego zbiornika. Po jego napełnieniu wsypujemy do niego kawę, mieszamy i czekamy około minuty. Po tym czasie przestajemy ogrzewać kolbę.

W skutek zmniejszenia się ciśnienia w kolbie, kawa zaczyna do niej spływać przez papierowy filtr.

Tygielek do kawy

Ostatni na naszej drodze jest tygielek, który służy do przygotowania kawy po turecku.

Tygielek to niewielki, miedziany lub mosiężny zaparzacz wyposażony w rączkę. Wsypujemy do niego drobno mieloną kawę i zalewamy wodą.

Następnie umieszczamy go nad ogniem i czekamy, aż kawa zacznie się pienić. Wtedy przerywamy na chwilę grzanie. Czynność powtarzamy trzykrotnie, za każdym razem uważając, żeby nie zagotować wody.

Tak zaparzona kawa jest gotowa do spożycia. Kawę po turecku najczęściej podaje się z cukrem, aby nieco złagodzić jest intensywny smak.

Na tym kończymy dzisiejszy wpis, mam nadzieję, że teraz alternatywne metody parzenia kawy nie mają przed Toba żadnych tajemnic.

Polecane artykuły:

  1. Parzenie kawy ? przegląd ciekawych metod i urządzeń
  2. Cold Brew kawa parzona na zimno
  3. Parzenie kawy w ekspresie kolbowym