Przez ostatnie kilka dni przeszliśmy razem przez kilka dość egzotycznych sposobów parzenia kawy. Dzisiaj będzie nieco bardziej przyziemna metoda, ale dla wielu osób pewnie do tej pory niespotykana. Cold Brew kawa parzona na zimno ? jej poświęcimy uwagę przez następne minuty.

Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną do końca. Przedstawię Ci kawę, której przygotowanie zajmuje trochę czasu, jest zupełną odwrotnością wszystkich znanych Ci dotychczas metod. Do przygotowania Cold Brew wykorzystuje się zimną wodę, którą później schładzamy dodatkowo lodem.

Na początek zajmiemy się samym urządzeniem, które będzie Ci potrzebne do parzenia kawy na zimno. Następnie przejdziemy do mielenia ziaren, które muszą mieć odpowiednią grubość, żeby wyciągnąć maksimum smaku.

Kolejny etap to samo parzenie i wszystkie czynności, które musisz wykonać, żeby cieszyć się pysznym napojem. Przeprowadzę Cię przez ten proces krok po kroku. Mam nadzieję, że na koniec Cold Brew kawa parzona na zimno, nie będzie miała przed Tobą tajemnic.

Zakończeniem wpisu będzie tradycyjnie wybranie gatunku kawy, która najlepiej sprawdzi się do przygotowania najlepszej Cold Brew.

W czym przygotować Cold Brew?

Tak na dobrą sprawę, nie istnieje jedno dedykowane urządzenie do przyrządzenia Cold Brew. Na początku możesz zacząć od jakiegokolwiek szklanego naczynia z zamknięciem. Sprawdzi się nawet zwykły słoik z zakrętką.

Gotową kawę trzeba przefiltrować i oddzielić od fusów. Można to zrobić przy pomocy większości urządzeń, o których pisałem wcześniej. Aeropress, French Press, Drip, ekspres przelewowy czy Chemex. W każdym przypadku możliwe będzie odseparowanie fusów.

Jeżeli nie posiadasz żadnego z tych urządzeń, wystarczy papierowy filtr założony na kubek lub szklankę. Co prawda będzie trochę trudniej, ale na pewno uda Ci się przelać Cold Brew przez filtr.

Skąd pomysł na taki sposób parzenia kawy? Cold Brew znane było już w XVII wieku w Japonii. Kraj ten uważa się za miejsce narodzin zimno parzonej kawy.

Mielenie kawy na Cold Brew

No i przyszedł czas na przygotowanie Twojego pierwszego Cold Brew. Zaczynamy od mielenia ziarna, które jak zawsze ma kluczowe znaczenie dla smaku otrzymanego napoju.

Cold Brew przygotowujemy z ziaren mielonych na grubo lub średnio. Woda będzie miała bardzo dużo czasu na wydobycie z kawy najlepszego smaku i aromatu.

Przygotowany napój nie będzie miał zbyt dużo goryczy. Raczej dominują delikatne, cytrusowe nuty smakowe.

Przepis na Cold Brew

Pierwszą czynnością jest wsypanie odpowiedniej ilości zmielonej kawy do naczynia, w którym będziesz ją przygotowywać. Jaką ilość trzeba użyć? Nie ma tu zbyt wyszukanych proporcji, nie ma ważenia jak przy innych metodach, wystarczy przyjąć przelicznik: 1 czubata łyżeczka na 1 szklankę wody.

Teraz zalej kawę wodą w temperaturze pokojowej i zamieszaj łyżeczką.

Czas parzenia Cold Brew wynosi 12 godzin. Twoja kawa powinna być w tym czasie przykryta lub zamknięta w słoiku.

Możesz co kilka godzin zamieszać napój, który trzeba przez cały czas przechowywać w temperaturze pokojowej. Po 12 godzinach przelej całość do urządzenia, w którym odseparujesz fusy. Ja używam aeropressu.

Po przefiltrowaniu możesz kawę odstawić do lodówki lub doprawić kostkami lodu. Dodatkowo możesz użyć cukru lub mleka. Gratulacje! Twoje pierwsze Cold Brew jest gotowe.

Przepis na Cold Brew

Jaka kawa na Cold Brew?

Do przygotowania Cold Brew można używać większości kaw dostępnych na rynku. Ja osobiście polecam kawy jednorodne. Możesz spróbować zarówno jasno jak i ciemno palonych ziaren.

Pamiętaj, że parzenie kawy na zimno wydobywa z niej naturalne, owocowe nuty smakowe. Użycie jasno palonej kawy jeszcze bardziej wzmocni ten efekt. Otrzymany napój będzie miał delikatny, cytrusowy smak.

Polecane artykuły:

  1. Parzenie kawy ? przegląd ciekawych metod i urządzeń
  2. Jak parzyć kawę w tygielku?
  3. Alternatywne metody parzenia kawy