Po długiej i niezwykle barwnej serii artykułów o alternatywnych metodach parzenia kawy, przyszedł czas na nieco bardziej przyziemne i codzienne sposoby. Dzisiaj pod lupę weźmiemy parzenie kawy w ekspresie kolbowym.

Ze względu na fakt, że ekspres kolbowy wymaga więcej wiedzy i ingerencji w przygotowanie kawy, niż ekspres automatyczny, myślę, że warto poruszyć ten temat na blogu.

Wiele osób posiada w domu takie urządzenie, chociażby z powodu jego ceny. Domowe ekspresy kolbowe są o wiele tańsze od automatycznych, a działają na tej samej zasadzie ? parzą kawę pod ciśnieniem.

Budowę i wygląd omówimy sobie za chwilę. Następnie przejdziemy do mielenia kawy, która w odróżnieniu od automatu, musi być zmielona ręcznie. Ekspresy kolbowe nie mają wbudowanego młynka.

Kolejnym krokiem będzie parzenia kawy w ekspresie kolbowym. Opiszemy krok po kroku wszystkie czynności, które należy wykonać. Na koniec tradycyjnie wybierzemy najlepszą kawę do ekspresu kolbowego.

Ekspres kolbowy

Ekspres kolbowy jest odmianą ekspresu ciśnieniowego, w którym parzenie kawy wymaga trochę wiedzy i wprawy. Nie jest to automatyczny proces, który uruchamiamy jednym przyciskiem.

Ekspres składa się ze zbiornika na zimną wodę, kolby, w której umieszczamy zmieloną kawę i elektroniki sterującej wewnętrznymi urządzeniami. Ekspres wyposażony jest w grzałkę wody i kompresor do wytworzenia ciśnienia.

Podstawową różnicą, jaka odróżnia go od ekspresu automatycznego jest brak młynka. Ekspres wymaga użycia zmielonej wcześniej kawy. Oczywiście najlepiej zaopatrzyć się w kawę ziarnistą i młynek, którym zmielisz kawę bezpośrednio przed parzeniem.

Jest to gwarancja świeżości, której nie uzyskasz kupując kawy mielone.

Ekspres kolbowy

Jak zmielić kawę do ekspresu kolbowego?

Jak każde urządzenie, ekspres kolbowy ma swoje wymagania. W szczególności dotyczą one mielenia kawy.

Parzenie kawy w ekspresie kolbowym odbywa się poprzez wtłoczenie gorącej wody pod odpowiednim ciśnieniem do kolby z mieloną kawą. Następnie woda przenika przez kawę i dyszami wydostaje się wprost do filiżanki.

Parzenie ciśnieniowe sprawia, że woda ma bardzo krótko styczność z kawą. Czas parzenia jest bardzo krótki. Dlatego trzeba zastosować drobne mielenie, które umożliwi maksymalne nasycenie kawy smakiem i aromatem.

Grubo zmielone ziarna nie będą miały czasu i możliwości zaparzyć się odpowiednio, a otrzymana kawa będzie miała wodnisty, słaby smak.

Parzenie kawy w ekspresie kolbowym krok po kroku      

Jak zaparzyć dobrą kawę w ekspresie kolbowym? Zaczynamy od uzupełnienia ekspresu wodą. Dobrej jakości woda ma duże znaczenie dla smaku kawy.

Teraz montujemy pustą kolbę i uruchamiamy ekspres. Przepływająca woda nagrzeje kolbę. Możesz również podgrzać filiżanki. W tym celu proponuję wykorzystać dyszę do spieniania mleka, jeżeli Twój ekspres jest w taką wyposażony.

Teraz możesz zdemontować kolbę i przy użyciu dostarczonej w zestawie miarki uzupełnić ją zmieloną kawą. Po wsypaniu pełnej miarki, ubij kawę drugą, płaską stroną, a następnie zamontuj kolbę w ekspresie.

Jedna kolba kawy służy do przygotowania jednego espresso. Teraz wystarczy uruchomić ekspres i poczekać, aż filiżanka napełni się pyszną kawą.

Jaka kawa do ekspresu kolbowego?

Ze względu na to, że ekspres kolbowy jest doskonałym narzędziem do przygotowania espresso, dobierzemy sobie właśnie taką kawę.

Najlepsze w tym przypadku będą kawy ciemno palone, które mają intensywny, gorzki smak. Możesz skorzystać z kaw jednorodnych lub blendów, w których będzie 20 ? 40% robusty.

Takie blendy możesz znaleźć w sklepie Chełmskiej Palarni Kawy Light Roast, który jest dostępny TUTAJ.

Polecane artykuły:

  1. Parzenie kawy ? przegląd ciekawych metod i urządzeń
  2. Alternatywne metody parzenia kawy
  3. Jak przygotować espresso?