Zapraszam Cię na kolejny wpis z serii alternatywnych metod parzenia kawy. Dzisiejszym tematem będzie parzenie kawy w Dripie.

Tradycyjnie zaczniemy od kilku słów o samym zaparzaczu. Dowiemy się jak wygląda, jak i gdzie powstał, kto jest jego pomysłodawcą.

Przeanalizujemy dokładnie temat parzenia kawy, jak również przygotowania do parzenia, czyli odpowiedniego mielenia ziarna, które jest niezwykle istotne i ma bardzo duży wpływ na smak, który otrzymamy.

Na samym końcu powiem kilka słów o kawach, które polecam do Dripa. Wybierzemy najlepszą kawę, którą możesz wykorzystać do zaparzenia w Dripie.

Zapraszam Cię również do zapoznania się z poprzednimi artykułami z serii alternatywnych metod parzenia. Było ich już kilka, a każdy zawiera zebraną wiedzę, którą możesz użyć podczas przygotowywania swojej kawy.

Z artykułów dowiesz się jakie metody parzenia polecamy na blogu Chełmskiej Palarni Kawy. Być może zainspirujemy Cię do zakupu nowego zaparzacza, który okaże się Twoim ulubionym sposobem parzenia porannej kawy.

Drip do kawy

Drip jest zaparzaczem, który wygląda jak filiżanka bez dna. Stawia się go na naczyniu, do którego następnie kapie zaparzona kawa. Stąd też nazwa urządzenia ? z angielskiego drip znaczy kapać.

Chociaż metody przelewowe znane były już od wielu lat, przełom w kwestii Dripa nastąpił w 1980 roku w Japonii. Wtedy to firma Hario wypuściła na rynek urządzenie Dripper V60. Sama nazwa używana jest do dzisiaj.

V60 oznacza kąt nachylenia ścianek urządzenia. W tym samym kształcie produkowane są papierowe filtry przystosowane do Dripów.

Wspomniana wcześniej japońska firma wyprodukowała niewielki zaparzacz z tworzywa sztucznego, który niestety potrzebował wiele lat żeby podbić rynek. Tak naprawdę, na sukces musiał poczekać około 20 lat. Powodem była wszechobecna w jego czasach kawa rozpuszczalna, którą parzyło się zalewając wodą w kubku.

Powrót do łask kawy ziarnistej był momentem, w którym Drip zyskał swoją popularność. W tej chwili znany i używany jest na całym świecie.

Jak zmielić kawę do Dripa?

Mielenie kawy do metod przelewowych jest niezwykle istotnym procesem, o którym pisałem już przy okazji Chemexa.

Trzeba odpowiednio dobrać grubość mielenia, tak, żeby umożliwić wodzie swobodny przepływ przez kawę. Zbyt drobne mielenie uniemożliwiłoby wodzie przedostanie się do dolnego naczynia, a co za tym idzie ? zaparzenie kawy.

Do Dripa proponuję więc stosunkowo grube lub średnie mielenie. Warto popróbować i dobrać to do czasu parzenia. Kawa z Dripa powinna parzyć się 3-4 minut.

Jak parzyć kawę w Dripie?

Przejdźmy zatem do głównego tematu tego wpisu ? parzenie kawy w Dripie. Pierwszą czynnością jest ustawienie zaparzacza na naczyniu, do którego spłynie kawa.

Teraz możesz przygotować papierowy filtr i zapełnić go zmieloną kawą. Ile kawy potrzebujesz do swojego zaparzacza? To już zależy ile napoju planujesz otrzymać. Na każde 100 ml kawy proponuję Ci użyć 6g ziaren.

Po napełnieniu filtra kawą możesz przygotować wodę. Potrzebujemy taką, której temperatura wyniesie około 90*C.

W pierwszej kolejności wlej niewielką ilość wody, tak, żeby cała wsypana kawa mogła jej nieco wchłonąć. Odczekaj 30 sekund i rozpocznij zalewanie. Pamiętaj, żeby wlewać wodę okrężnymi ruchami, polewając całą kawę w filtrze.

Teraz pozostało Ci odczekać, aż woda spłynie do dolnego naczynia. Powinno to trwać od 3 do 4 minut. Jeżeli czas Twojego parzenia jest inny, oznacza to, że musisz popracować nad mieleniem. Albo było zbyt grube albo zbyt drobne.

Jak parzyć kawę w Dripie?

Jaka kawa do Dripa?

Jak do większości metod przelewowych, tak również do Dripa polecane są kawy jasno lub średnio palone. Pozwalają uzyskać kawę o ciekawym aromacie, która ma wiele owocowych nut smakowych.

Jest to oczywiście tylko wskazówka, którą możesz się kierować. Ja zawsze zalecam dobranie kawy takiej, jaka Tobie smakuje najlepiej. Jeżeli Tobie przypadnie do gustu kawa ciemno palona, delektuj się nią i nie przejmuj się moim zdaniem.

Polecane artykuły:

  1. Parzenie kawy ? przegląd ciekawych metod i urządzeń
  2. Jak parzyć kawę w Chemexie?
  3. Parzenie kawy po wietnamsku