Dzisiejszy wpis na blogu Chełmskiej Palarni Kawy poświęcimy kawie parzonej w Chemexie. Jest to jeden z ostatnich artykułów dotyczących alternatywnych metod parzenia kawy, ale oczywiście nie ostatni na naszym blogu, który dopiero nabiera rozpędu. Zostań ze mną, a dowiesz się jak parzyć kawę w Chemexie.

Cieszę się, że jesteś tu ze mną i interesujesz się treściami, które chcę przekazywać. Skoro już tu jesteś, zakładam, że świat kawy jest dla Ciebie fascynujący tak jak dla mnie i całego grona fanów tego bloga. Mam nadzieję, że z czasem stworzymy całkiem sporą społeczność, która będzie dzieliła się wiedzą i doświadczeniami dotyczącymi kawy.

Kultura picia kawy w naszym kraju dopiero się rozwija. Widać to szczególnie po zainteresowaniu kawami świeżo palonymi i alternatywnymi metodami parzenia, które dzisiaj będziemy opisywać.

Liczę na to, że fascynacja kawą w Polsce rozwinie się w szybkim tempie i będzie przybywało prawdziwych fanów tego napoju, a co za tym idzie, czytelników tego bloga.

Dzisiejszy wpis nauczy Cię jak parzyć kawę w Chemexie. Ale na początek kilka faktów o samym urządzeniu.

Chemex do kawy

Jak wygląda Chemex do kawy? Jest to zaparzacz, który kształtem przypomina klepsydrę. Zwężenie na środku jest miejscem, którym woda przelewa się przez zmielone ziarna kawy umieszczone w papierowym filtrze.

Wynalazcą urządzenia jest Peter Schlumbohm, który pokazał je światu w 1941 roku. Dwa lata wcześniej opatentował urządzenie i założył firmę Chemex Corporation, która zajęła się jego produkcją.

Na samym początku Chemexy były produkowane ręcznie, jednak bardzo szybko zyskały na popularności. Sprzedaż zdecydowanie wzrosła, co wymusiło rozwój technologii i automatyzację produkcji.

Dzisiaj Chemexy znane są praktycznie na całym świecie. Ich prostota, a zarazem ciekawy, intrygujący wygląd sprawił, że są doskonałą ozdobą każdej kuchni.

Jak zmielić kawę do Chemexa?

Tak jak w przypadku każdej metody parzenia, Chemex wymaga odpowiedniego zmielenia ziarna. Ze względu na to, że Chemex parzy kawę przelewowo, grubość mielenia jest niezwykle istotna.

Zbyt grubo zmielona kawa nie zdąży się zaparzyć, ponieważ nie będzie stanowiła żadnego oporu dla wody, która spokojnie przepłynie przez nią. Z drugiej strony, drobne mielenie sprawi, że woda nie będzie mogła przedostać się przez kawę.

Do Chemexa stosujemy zatem średnio mielone ziarna. Tak naprawdę warto poeksperymentować i dobrać grubość mielenia do swoich potrzeb i czasu parzenia. Woda powinna przelewać się przez kawę w czasie 3-4 minut.

Parzenie kawy w Chemexie

Kawa zmielona, zabieramy się za parzenie. W zależności od pojemności Twojego Chemexa, musisz przygotować odpowiednią dawkę kawy. Przelicznik jest dość prosty ? potrzebujesz 6g na każde 100 ml wody.

To znaczy, że jeżeli Twój Chemex ma pojemność 200 ml, potrzebujesz 12g zmielonej kawy.

Po wsypaniu kawy do filtra zagotuj wodę. Temperatura parzenia kawy w Chemexie powinna wynosić około 90*C.

Na początek wlej odrobinę wody, tak, żeby zakryła całą kawę. Pozwól jej nasiąknąć wodą, potrwa to jakieś 30 sekund. Po tym czasie możesz rozpocząć zalewanie.

Wlewaj wodę cienkim strumieniem oblewając kawę dookoła. Po wlaniu całej wody odczekaj, aż cała przeleje się do dolnego naczynia. Teraz wystarczy wyjąć filtr i napełnić kawą filiżanki.

Parzenie kawy w Chemexie

Jaka kawa do Chemexa?

Wiesz już jak parzyć kawę w Chemexie, pora dobrać odpowiednie ziarna. Jak zawsze są pewne, dedykowane kawy do każdej metody parzenia.

Chemex jest zaparzaczem, który doskonale podkreśla walory kawy jasno palonej. Kawa parzona w Chemexie ma delikatny smak o wyczuwalnych cytrusowych nutach.

Dlatego zdecydowanie polecam Ci wszystkie kawy jasno palone. Możesz oczywiście potestować różne rodzaje kaw. To jest jedynie moja sugestia, z której możesz skorzystać lub nie.

Polecane artykuły:

  1. Parzenie kawy ? przegląd ciekawych metod i urządzeń
  2. Jak parzyć kawę we French Press?
  3. Parzenie kawy w dripie