Przygoda z alternatywnymi metodami parzenia nabiera coraz bardziej egzotycznego stylu. W dzisiejszym wpisie omówimy parzenie kawy po wietnamsku.

Wietnamczycy, oprócz posiadania własnych upraw kawy, posiadają również własną metodę parzenia. Opracowali niewielki zaparzacz, który działa na zasadzie przelewowej.

W związku z tym, że dość rzadko wykorzystuje się tę metodę, niewiele osób słyszało o samym urządzeniu. Dlatego chcę zabrać Cię w tę egzotyczną podróż do Wietnamu, gdzie spróbujemy lokalnej kawy i nauczymy się ją parzyć zgodnie z wietnamską tradycją.

Na początku naszej podróży opowiem kilka słów o samym urządzeniu, które jest niewielkie, łatwe w obsłudze, ale daje niesamowite efekty w postaci wyjątkowo aromatycznej kawy.

Następnym krokiem będzie ustalenie sposobu mielenia ziarna, który pozwoli uzyskać tradycyjny, wietnamski smak kawy. Po tym oczywiście przejdziemy do samego sposobu parzenia, jak również wyboru odpowiedniej kawy.

Usiądź wygodnie, zabieram Cię w aromatyczną podróż do kawowego świata Wietnamu.

Phin do kawy

Parzenie kawy po wietnamsku zaczniemy od prezentacji zaparzacza, który wynaleźli specjalnie na swoje potrzeby Wietnamczycy. Urządzenie nazywa się Phin. Zbudowane jest z kilku metalowych części ? podstawa, zbiornik, sitko i pokrywka.

Wszystko kształtem i zasadą działania przypomina Dripa, jednak zrobione jest w całości z metalu. Do jego użycia nie potrzebujemy filtra, gdyż jest wyposażony w metalowe sitko.

Wietnamczycy najczęściej do parzenia kawy wykorzystują skondensowane mleko, które łagodzi gorzki smak Robusty, która jak wiadomo jest najczęściej uprawianą kawą w tym kraju.

Jak zmielić kawę po wietnamsku?

W związku z tym, że Wietnamczycy mają swój ściśle określony sposób parzenia kawy, wiąże się on również z mieleniem ziarna.

Do kawy po wietnamsku potrzebujemy grubo mielonych ziaren, które będą odpowiednio współpracowały z zaparzaczem Phin.

Otwory, w które jest wyposażone sito mają za zadanie odpowiednio długo przetrzymać wodę w urządzeniu. Podobną funkcję ma sama kawa, która zbyt drobno zmielona mogłaby uniemożliwić wodzie przedostanie się do kubka.

Jak zaparzyć kawę po wietnamsku?

Myślę, że temat mielenia mamy wystarczająco wyjaśniony, możemy przejść do procesu parzenia, który na pewno będzie najciekawszą częścią.

Metoda parzenia kawy po wietnamsku jest dość prosta. Nie różni się znacznie od pozostałych metod przelewowych. Jak zawsze jednak diabeł tkwi w szczegółach.

Zatem zaczynamy. Grubo zmieloną kawę wsypujemy do zaparzacza. Zapytasz pewnie ile kawy muszę nasypać do mojego Phina? Ze względu na to, że Phin występuje w dwóch wariantach ? 140 i 200 ml, musisz dostosować ilość kawy do pojemności.

Ja używam Phina o pojemności 200 ml. W tym przypadku daję 15g kawy, którą później zalewam 150 ml wody.

Proporcje mamy dobrane, możemy zaczynać parzenie. Po wsypaniu odpowiedniej ilości mielonej kawy do zaparzacza, ubij ją sitkiem. Sito zostaw na kawie, a zaparzacz umieść nad kubkiem.

Tradycyjna wietnamska kawa podawana jest ze skondensowanym mlekiem. To jest moment, kiedy dodajemy mleko. Wlej 50 ml do swojego kubka.

Teraz przygotuj wodę o temperaturze około 90*C. Wlej odrobinę do zaparzacza i pozwól przez 30 sekund wchłonąć ją kawie.

Teraz wlej pozostałą wodę i zamknij pokrywkę Phina. Poczekaj, aż kawa zbierze się w Twoim kubku. I to właściwie wszystko. Pozostaje Ci cieszyć się kawą zaparzoną w tradycyjny, wietnamski sposób.

Jaka kawa do phina?

Na koniec jak zawsze wybieramy odpowiednią kawę do omówionej metody parzenia. Ze względu na to, że Wietnamczycy uprawiają w większości Robustę, taka kawa jest u nich na porządku dziennym. Taką mogę Ci również w pierwszej kolejności polecić.

Robusta ma specyficzny, całkiem gorzki smak, stąd dodatek skondensowanego mleka, które ma nieco załagodzić intensywność kawy.

Jeżeli nie odpowiada Ci Robusta, spróbuj zaparzyć Arabikę lub mieszankę. Ja jestem zwolennikiem picia kawy takiej, jaka nam smakuje. W związku z tym pij to, co jest dla Ciebie najlepsze.

Polecane artykuły:

  1. Parzenie kawy ? przegląd ciekawych metod i urządzeń
  2. Parzenie kawy w Dripie
  3. Parzenie kawy w syfonie