W związku ze sporym zainteresowaniem postanowiłem wrócić do serii artykułów zawierających przepisy na wyjątkowe kawy. Dlatego dzisiaj zagości u nas przepis na kawę po bawarsku.

Jak wiadomo, kawę można parzyć na wiele przeróżnych sposobów, dodawać do niej mleko, bitą śmietanę, lody czy syropy smakowe. Dzięki temu można otrzymać sporo wyjątkowych kaw, które z pewnością ucieszą smakiem.

Najlepsze jest to, że wcale nie musisz odwiedzać kawiarni, żeby spróbować specjałów z całego świata. Wystarczy odrobina chęci, zaparzacz i wiedza, którą za chwilę Ci przekażę.

Pamiętaj również, że ekspres nie jest koniecznością. Z powodzeniem zaparzysz wyjątkową kawę w kawiarce czy french pressie.

Tak naprawdę, podstawą do tworzenia ciekawych kompozycji zazwyczaj jest espresso. Z tej małej, intensywnej kawy można robić różne napoje, które zachwycą Cię smakiem i sprawią, że Twoi goście poczują klimat prawdziwej kawiarni.

Jak parzyć kawę po bawarsku?

Jak już wcześniej wspomniałem, bazą do wielu różnych kaw jest espresso. Podobnie jest w przypadku kawy po bawarsku.

Do jej przyrządzenia potrzebujemy podwójne espresso o pojemności około 60 ml. Do przygotowania espresso najczęściej wykorzystuje się ekspres ciśnieniowy. W końcu do tego zostały stworzone ekspresy.

Jeżeli taki posiadasz, na pewno wiesz co zrobić, żeby przyrządzić wyśmienite espresso. Jeżeli nie masz w domu ekspresu, wcale nie musisz się martwić. Jest wiele innych sposobów, żeby je przygotować.

Dobrą alternatywą będzie kawiarka, która potrafi przygotować wspaniałą kawę. Jest to zdecydowanie tańsze urządzenie od ekspresu. Jest dostępne w większości sklepów ze sprzętem AGD.

Instrukcję, jak używać kawiarki znajdziesz na blogu kilka wpisów wcześniej.

Jak parzyć kawę po bawarsku

Jak zmielić kawę na espresso?

Ważną kwestią, która będzie miała duży wpływ na smak kawy jest mielenie ziarna. Odpowiednie przygotowanie do parzenia zapewni Ci sukces.

Mielenie zawsze dopasowujemy do metody parzenia. Pamiętaj prostą zasadę: im dłuższy czas parzenia, tym grubsze mielenie możemy zastosować.

Z tą regułą będziesz w stanie dopasować grubość mielenia do metody, jaką parzysz kawę. Ekspres ciśnieniowy wymaga bardzo drobno zmielonej kawy, ponieważ jej kontakt z wodą jest krótkotrwały.

W przypadku kawiarki, kawę można zmielić już nieco grubiej, ponieważ jej kontakt z wodą będzie dłuższy.

Takie metody jak french press, gdzie ziarno pozostaje namoczone w wodzie przez dłuższy czas, możesz wykorzystywać z grubo mieloną kawą.

Jaka kawa na kawę po bawarsku?

Zanim przejdziemy do przepisu, poruszę jeszcze ostatnią kwestię. Tym razem wybierzemy odpowiedni rodzaj kawy.

Do przyrządzenia espresso zazwyczaj wybieramy kawę ciemno paloną o intensywnym, gorzkim smaku. Może to być zarówno stuprocentowa Arabica, jak też jej mieszanka z Robustą.

Takie kawy doskonale łączą się z mlekiem, bitą śmietaną i innymi dodatkami do kaw.

Przepis na kawę po bawarsku

No i doczekaliśmy się najważniejszej części artykułu: przepis na kawę po bawarsku.

Składniki:

  1. Podwójne espresso (60ml)
  2. 3 kostki gorzkiej czekolady
  3. Bita śmietana
  4. Cynamon

Najpierw zajmiemy się rozpuszczeniem czekolady. W tym celu możesz wykorzystać duży garnek z gorącą wodą. Włóż do niego mniejszy garnek z czekoladą. Pod wpływem gorącej wody, czekolada rozpuści się.

Wlej czekoladę do przezroczystej szklanki i odstaw na chwilę. Teraz przygotuj podwójne espresso i wlej je do gorącej czekolady.

Na wierzch wystarczy nałożyć bitą śmietanę i udekorować ją szczyptą cynamonu. Twoja kawa po bawarsku jest gotowa. Gratulacje. Obserwuj mnie po więcej ciekawych pomysłów na kawę.

Polecane artykuły:

  1. Parzenie kawy ? przegląd ciekawych metod i urządzeń
  2. Jak działa ekspres kolbowy?
  3. Kawa po irlandzku