Odkąd kawa pojawiła się na naszym kontynencie, systematycznie zyskuje nowych sympatyków, którzy prześcigają się w wymyślaniu ciekawych metod parzenia. Z dzisiejszego wpisu dowiemy się jak działa ekspres kolbowy.

Ekspresy są wynalazkiem nowoczesności, który na dobre zagościł w naszej kulturze. Kawę z ekspresu kupimy na stacji benzynowej, w barze, restauracji, hotelu. Napijemy się jej w pracy, u znajomych i we własnym domu.

Tak wielka popularność ekspresów spowodowana jest zarówno wyjątkową kawą, którą potrafią przyrządzić, sporymi możliwościami, ale również bardzo krótkim czasem parzenia. Dzięki ekspresom ciśnieniowym parzenie kawy spało się proste, przyjemne i wyjątkowo szybkie.

Wśród ekspresów ciśnieniowych możemy wyróżnić przede wszystkim dwie grupy: automatyczne i kolbowe. Dzisiaj zajmiemy się grupą drugą i odpowiemy na pytanie: jak działa ekspres kolbowy?

Ekspres kolbowy – jaki wybrać?

Podstawową wiedzą, którą musisz posiadać jest zasada działania ekspresów kolbowych. W odróżnieniu od automatów nie przygotowują one kawy zupełnie bezobsługowo.

Podstawowy wariant ekspresu kolbowego nie posiada wbudowanego młynka. Kawę należy zmielić wcześniej samodzielnie. Do kolby wsypuje się za pomocą miarki zmieloną kawę. Następnie drugą stroną ubijamy ziarna. Tak przygotowaną kolbę montujemy w ekspresie i uruchamiamy go w celu zaparzenia kawy.

Dodatkową zaletą ekspresów kolbowych jest spieniacz mleka, który pomoże Ci przygotować pyszne latte lub latte macchiato.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego ekspresu? Podstawowym parametrem, który jest niezbędny do zaparzenia dobrej kawy jest ciśnienie wytwarzane przez urządzenie. Minimalne wymagane ciśnienie powinno wynosić 15 bar.

Ekspres kolbowy - jaki wybrać

Parzenie kawy w ekspresie kolbowym

Parzenie kawy w ekspresie jest dość proste. Kluczowe dla smaku napoju będzie mielenie ziaren. Ekspresy są urządzeniami, które charakteryzują się bardzo krótkim czasem parzenia.

Dlatego niezwykle istotne jest drobne zmielenie kawy. W przeciwnym razie nie zdąży ona oddać swojego smaku i aromatu, a otrzymany napój będzie wodnisty i pozbawiony walorów.

Po odpowiednim zmieleniu kawy wystarczy uzupełnić kolbę, umieścić ją w ekspresie, napełnić zbiornik wodą i uruchomić odpowiedni program. Pamiętaj, że jedna kolba wystarcza na przyrządzenie jednego espresso o pojemności 25-35 ml.

Espresso z ekspresu kolbowego

Ekspresy to urządzenia przystosowane do parzenia espresso. Doskonale sprawdzają się w tej roli. Kawa wytłaczana pod dużym ciśnieniem będzie miała piękną, gęstą, brązową piankę.

Jest to bardzo charakterystyczne przy tej metodzie parzenia. Żaden inny sposób nie jest w stanie odwzorować tak idealnej pianki na espresso.

Espresso jest bazą do przygotowywania wielu różnych kaw. Jeżeli śledzisz bloga Chełmskiej Palarni Kawy Light Roast, znasz pewnie cykl artykułów poświęcony takim kawom jak: latte, latte macchiato, americano, mocha czy cappuccino. Wszystkie łączy jedno: powstają na bazie espresso lub podwójnego espresso.

Dlatego posiadanie ekspresu daje ogromne możliwości, z których warto korzystać.

Jaka kawa do ekspresu kolbowego?

Ustaliliśmy już, że ekspresy kolbowe i w ogóle ekspresy ciśnieniowe, stworzone są do parzenia espresso.

W związku z tym, kawa, którą mogę Ci polecić do przygotowania w ekspresie to ta sama, jaką rekomenduję na espresso.

Będą to przede wszystkim kawy ciemno palone. Wśród kaw jednorodnych mogę Ci polecić ziarna z Brazylii, Hondurasu lub Kostaryki.

Ponadto warto zastanowić się nad wykorzystaniem blendów, które mają w składzie Robustę. Jej dodatek wzmacnia gorzki profil smakowy. Kawa jest intensywniejsza i ma wyjątkowy aromat.

Polecane artykuły:

  1. Parzenie kawy ? przegląd ciekawych metod i urządzeń
  2. Jak się robi espresso macchiato?
  3. Przepis na kawę po bawarsku