W ostatnich wpisach dość często poruszamy się w temacie kawowych deserów. Dzisiaj pójdziemy dalej w słodkim kierunku i dowiemy się jak zrobić caffe mocha. Oczywiście na początek wyjaśnię czym jest ten niezwykły deser kawowy, skąd się wziął i z czego jest zrobiony.
Tradycyjnie z wpisu dowiesz się również jakiego rodzaju kawy używamy do przygotowania opisywanego napoju, jak ją mielimy i jak przyrządzamy.
Wszystko zebrane w jeden krótki artykuł, po którym caffe mocha nie będzie miała przed Tobą żadnych tajemnic.
Jeżeli w międzyczasie zapragniesz przenieść się do sklepu, w którym znajdziesz wyjątkowe, świeżo palone ziarna kaw z różnych zakątków świata, chętnie powitam Cię w sklepie Chełmskiej Palarni Kawy Light Roast. Sklep jest dostępny TUTAJ.
Kawa z czekoladą i cynamonem
Na początek mała ciekawostka dotycząca naszego czekoladowego przysmaku. Kawa mocha lub inaczej mokka wzięła swoją nazwę od portu Mokka w Jemenie.
Stamtąd już w XVIII wieku sprowadzano kawę o specyficznym, intensywnym smaku czekolady i kakao. Co ciekawe, Mokka w tamtym czasie zdominowała światowy rynek kawy.
Na cześć tego nadmorskiego miasta, kawę o smaku czekolady i cynamonu nazwano Mokka.
Jakiej kawy użyć na caffe mocha?
Do zrobienia czekoladowego deseru potrzebujemy espresso, które jest jego bazą. W związku z tym dobieramy kawę, która sprawdza się do przyrządzenia espresso.
Jeżeli śledzisz mojego bloga wiesz już pewnie o jakich rodzajach kaw mówimy. Jeżeli jesteś tu po raz pierwszy, za chwilę wszystko wyjaśnię.
Espresso jest intensywną, aromatyczną kawą, do której przyrządzenia wykorzystuje się niewielką ilość wody (25-35 ml).
To właśnie ilość wody stanowi o niezwykłym, bogatym i intensywnym smaku espresso, którym zachwycają się smakosze na całym świecie.
Do przygotowania espresso wykorzystujemy kawy ciemno palone, które mają gorzki, czekoladowy lub orzechowy profil smakowy. Idealne w tym przypadku będą Arabiki, np. z Brazylii lub Hondurasu, lub ich mieszanki z Robustą.
Jak zmielić kawę na caffe mocha?
Espresso zazwyczaj przyrządzane jest w ekspresach ciśnieniowych. Jeżeli masz ekspres automatyczny, nie musisz się martwić mieleniem, wybierasz odpowiedni program, a ekspres wykona za Ciebie całą pracę.
W przypadku posiadania ekspresu kolbowego, musisz zadbać osobiście o wszystkie detale, które będą miały wpływ na smak Twojego espresso.
Podstawową sprawą jest mielenie ziarna. Zbyt grubo zmielona kawa nie zdąży oddać w pełni swojego smaku i aromatu, ponieważ czas parzenia w ekspresie ciśnieniowym jest bardzo krótki.
Do tego typu urządzeń zaleca się drobno mieloną kawę.
Przepis na caffe mocha
Po wielu wyczerpujących informacjach, przyszedł czas na najważniejsze ? jak zrobić caffe mocha?
Tak więc, bierzemy jedno espresso o pojemności 35 ml. Następnie podgrzewamy 150 ml mleka, do którego dodajemy 3 łyżeczki czekolady w proszku.
Mleka nie doprowadzamy do wrzenia. Ma być podgrzane, ale nie zagotowane.
Caffe mocha podaje się w dużej, przezroczystej szklance, tak, żeby było widać cały deser.
Do szklanki wlewamy czekoladowe mleko, a następnie delikatnie, po brzegu szklanki wlewamy espresso.
Powstały deser dekorujemy porcją bitej śmietany, posypujemy czekoladą w proszku i cynamonem.