W ostatnich wpisach dość często poruszamy się w temacie kawowych deserów. Dzisiaj pójdziemy dalej w słodkim kierunku i dowiemy się jak zrobić caffe mocha. Oczywiście na początek wyjaśnię czym jest ten niezwykły deser kawowy, skąd się wziął i z czego jest zrobiony.

Tradycyjnie z wpisu dowiesz się również jakiego rodzaju kawy używamy do przygotowania opisywanego napoju, jak ją mielimy i jak przyrządzamy.

Wszystko zebrane w jeden krótki artykuł, po którym caffe mocha nie będzie miała przed Tobą żadnych tajemnic.

Jeżeli w międzyczasie zapragniesz przenieść się do sklepu, w którym znajdziesz wyjątkowe, świeżo palone ziarna kaw z różnych zakątków świata, chętnie powitam Cię w sklepie Chełmskiej Palarni Kawy Light Roast. Sklep jest dostępny TUTAJ.

Kawa z czekoladą i cynamonem

Na początek mała ciekawostka dotycząca naszego czekoladowego przysmaku. Kawa mocha lub inaczej mokka wzięła swoją nazwę od portu Mokka w Jemenie.

Stamtąd już w XVIII wieku sprowadzano kawę o specyficznym, intensywnym smaku czekolady i kakao. Co ciekawe, Mokka w tamtym czasie zdominowała światowy rynek kawy.

Na cześć tego nadmorskiego miasta, kawę o smaku czekolady i cynamonu nazwano Mokka.

Kawa z czekoladą i cynamonem

Jakiej kawy użyć na caffe mocha?

Do zrobienia czekoladowego deseru potrzebujemy espresso, które jest jego bazą. W związku z tym dobieramy kawę, która sprawdza się do przyrządzenia espresso.

Jeżeli śledzisz mojego bloga wiesz już pewnie o jakich rodzajach kaw mówimy. Jeżeli jesteś tu po raz pierwszy, za chwilę wszystko wyjaśnię.

Espresso jest intensywną, aromatyczną kawą, do której przyrządzenia wykorzystuje się niewielką ilość wody (25-35 ml).

To właśnie ilość wody stanowi o niezwykłym, bogatym i intensywnym smaku espresso, którym zachwycają się smakosze na całym świecie.

Do przygotowania espresso wykorzystujemy kawy ciemno palone, które mają gorzki, czekoladowy lub orzechowy profil smakowy. Idealne w tym przypadku będą Arabiki, np. z Brazylii lub Hondurasu, lub ich mieszanki z Robustą.

Jak zmielić kawę na caffe mocha?

Espresso zazwyczaj przyrządzane jest w ekspresach ciśnieniowych. Jeżeli masz ekspres automatyczny, nie musisz się martwić mieleniem, wybierasz odpowiedni program, a ekspres wykona za Ciebie całą pracę.

W przypadku posiadania ekspresu kolbowego, musisz zadbać osobiście o wszystkie detale, które będą miały wpływ na smak Twojego espresso.

Podstawową sprawą jest mielenie ziarna. Zbyt grubo zmielona kawa nie zdąży oddać w pełni swojego smaku i aromatu, ponieważ czas parzenia w ekspresie ciśnieniowym jest bardzo krótki.

Do tego typu urządzeń zaleca się drobno mieloną kawę.

Przepis na caffe mocha

Po wielu wyczerpujących informacjach, przyszedł czas na najważniejsze ? jak zrobić caffe mocha?

Tak więc, bierzemy jedno espresso o pojemności 35 ml. Następnie podgrzewamy 150 ml mleka, do którego dodajemy 3 łyżeczki czekolady w proszku.

Mleka nie doprowadzamy do wrzenia. Ma być podgrzane, ale nie zagotowane.

Caffe mocha podaje się w dużej, przezroczystej szklance, tak, żeby było widać cały deser.

Do szklanki wlewamy czekoladowe mleko, a następnie delikatnie, po brzegu szklanki wlewamy espresso.

Powstały deser dekorujemy porcją bitej śmietany, posypujemy czekoladą w proszku i cynamonem.

Polecane artykuły:

  1. Parzenie kawy ? przegląd ciekawych metod i urządzeń
  2. Jak zrobić mrożoną kawę?
  3. Jak zrobić kawę americano?