Jak zrobić mrożoną kawę? Co prawda mamy jeszcze zimę, ale temat z pewnością powróci jak tylko słońce zacznie nas rozpieszczać większymi temperaturami. Dzisiaj zaczniemy przygotowania do słonecznego, ciepłego lata i nauczymy się robić chłodzący specjał.

Kawa mrożona jest idealną propozycją na upalne dni, kiedy wszyscy lubimy się schłodzić zimnym napojem. Gorąca kawa nie każdemu odpowiada przy wysokich temperaturach, a swoją dawkę kofeiny chciałby przyjąć każdy prawdziwy kawosz.

Z pomocą przychodzi nam wyjątkowy przepis na mrożoną kawę, który dzisiaj przeanalizujemy. Pokażę Ci nie tylko jak ją przyrządzić, ale również jaką kawę do tego celu użyć i jak ją zmielić. Będzie kilka cennych informacji zebranych w jedno miejsce.

Usiądź wygodnie, weź łyk ulubionej kawy i zostań ze mną do końca.

Mrożona kawa ? jakiej kawy użyć?

Jakie kawy najlepiej nadają się na przygotowanie mrożonego napoju? Warto zauważyć, że mrożoną kawę przygotowujemy z użyciem dość sporej ilości mleka.

Z mlekiem bardzo dobrze komponują się kawy o gorzkim, orzechowym i czekoladowym profilu smakowym. Wśród polecanych gatunków będzie zarówno Arabica, jak też jej mieszanka z Robustą.

Jak wiadomo, Robusta doskonale podkreśla gorzki profil smakowy, dodając jeszcze swojej goryczy i podnosząc poziom kofeiny w kawie. Jest to zatem idealne połączenie na przygotowanie mlecznej kawy z dodatkiem lodu.

Podwójne espresso

Podstawową wiedzą, jaką chcę Ci przekazać, jest informacja, że kawę mrożoną robimy na bazie podwójnego espresso. To znaczy, że w przepisie pojawi się 70 ml ciemnej, intensywnej kawy.

Espresso możesz przygotować przy pomocy ekspresu ciśnieniowego. W przypadku ekspresów automatycznych sprawa jest dość prosta, wybierasz odpowiedni program i kawa parzy się sama.

Alternatywą są ekspresy kolbowe, które wymagają więcej wiedzy i zaangażowania. Do przygotowania espresso wykorzystujemy kawę drobno mieloną, ale o tym za chwilę.

Ekspres do espresso

W ekspresie kolbowym jedna miarka kawy jest wystarczająca do przygotowania jednego espresso (25-35ml wody). To znaczy, że po napełnieniu kolby i ubiciu kawy, możemy zrobić jedną kawę.

Do zrobienia podwójnego espresso kolbę należy wyczyścić i uzupełnić świeżą porcją kawy. Pamiętaj, żeby ustawić odpowiednią ilość wody. W przypadku kawy mrożonej potrzebujemy podwójne espresso, czyli łącznie 70ml kawy.

Mrożona kawa przepis

Mamy już nasze podwójne espresso, teraz dowiemy się, jak zrobić mrożoną kawę.

W pierwszej kolejności musimy zadbać o to, żeby nasza kawa wystygła. W tym czasie przygotowujemy spienione mleko, które również pozostawiamy do ostygnięcia.

Następnie wlewamy mleko do kawy, którą według uznania można posłodzić lub dosmakować syropem do kawy.

Wierzch dekorujemy pianką z mleka i dodajemy kostki lodu. Pyszna kawa mrożona jest już gotowa.

Kawa mrożona przepis

Jak spienić mleko?

Na koniec dość cenna informacja na temat spieniania mleka. Można to zrobić na kilka sposobów. Jeżeli masz w swoim ekspresie kolbowym spieniacz, wystarczy podstawić kubek z mlekiem i uruchomić spieniania.

Jeżeli nie masz takiej możliwość w ekspresie, możesz kupić osobne urządzenie do spieniania mleka, które doskonale poradzi sobie z tym zadaniem.

Kolejna możliwość to podgrzanie mleka do temperatury 60 ? 70*C i wykorzystanie miksera do zrobienia gęstej pianki.

Tak przygotowane spienione mleko dodajemy do kawy.

Polecane artykuły:

  1. Parzenie kawy ? przegląd ciekawych metod i urządzeń
  2. Kawa latte ? mleczna niespodzianka
  3. Jak zrobić caffe mocha?