Dobra kawa ziarnista ? czyli jaka? Przed tym dylematem staje zawsze początkujący miłośnik kawy. Zaczynając swoją przygodę z kawowym światem można naprawdę dużo czasu poświęcić na zgłębianie tajemnic smaków.

Wiele jest opinii mówiących o tym, że kawa musi być gorzka i intensywna, inni z kolei lubują się w kawach o owocowym posmaku i delikatnym aromacie.

Im więcej głosów, tym więcej zdań. Prawda jest taka, że kawa ma po prostu smakować. Każdemu będzie smakowało coś innego. Nie warto zatem słuchać zdania innych osób, trzeba świat kawy poznać samemu, spróbować i wyciągnąć wnioski.

Świat kawy jest tak barwny, różnorodny, pełny smaków i aromatów, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy odpowiednio poszukać. Najlepiej zrobić to posiadając już pewną dawkę informacji, która naprowadzi się na odpowiednie tory.

I właśnie dzisiaj zajmiemy się prostą analizą dostępnych na rynku kaw, wariantów i smaków. Taki wstęp pozwoli Ci wybrać najbardziej zbliżony do Twoich preferencji smak i ograniczy ilość dostępnych do spróbowania produktów.

Dobra kawa ziarnista do ekspresu

Najczęstszym pytaniem dotyczącym wyboru kawy jest te, które dotyczy kawy do ekspresu. Nie ma się co dziwić, w końcu takich urządzeń sprzedaje się w Polsce tysiące rocznie. Po zakupie nowego ekspresu wzrasta zainteresowanie dobrymi kawami.

Wtedy pojawia się myśl ? dobra kawa ziarnista do ekspresu ? skąd ją wziąć i jak wybrać?

W dalszej części wpisu przeanalizujemy nieco rynek kaw w Polsce i ustalimy sobie główne rodzaje i profile smakowe.

Warto jednak na wstępnie zaznaczyć, że kawy najlepsze jakościowo to kawy świeżo palone. Takich kaw na ogół nie znajdziesz w sklepach, gdzie dominują kawy leżakowane.

Świeżo paloną kawę możesz natomiast kupić w mniejszych, lokalnych palarniach, które specjalizują się w paleniu na zamówienie.

Zanim przejdziemy dalej, zapraszam Cię do sklepu Chełmskiej Palarni Kawy Light Roast, gdzie możesz kupić kawy świeżo palone z różnych zakątków świata. Sklep jest dostępny TUTAJ.

Kawy jasno palone

Pierwszym, bardzo ważnym podziałem, który musisz poznać decydując się na wkroczenie do świata kawy, jest stopień palenia.

Najczęściej kawy dzieli się na jasno, średnio i ciemno palone. Taka klasyfikacja będzie dla Ciebie wystarczająca i pozwoli Ci określić profil smakowy, który Cię interesuje.

Jeżeli chcesz dokładnie poznać wszystkie stopnie palenia, na blogu znajdziesz wpis poświęcony tej tematyce.

Czym różnią się między sobą kawy jasne, średnie i ciemne? Sprawa jest dość prosta. Jasne palenie to delikatne, cytrusowe smaki. Dominują tu owocowe nuty smakowe, kawa nie ma dużo goryczy. Łagodny smak i aromat, który wyróżnia się dużą zawartością kofeiny.

Im ciemniejsze palenie, tym bardziej kawa staje się gorzka i intensywna. Zanika natomiast owocowy profil smakowy. Kawa traci również swoją moc, ponieważ wraz z dłuższym procesem palenia, zanika zawartość kofeiny.

Paradoksalnie, kawa jasno palona ma łagodny, delikatny smak, ale jest mocniejsza. Kawa ciemno palona to już intensywny, gorzki profil smakowy, ale mała moc.

Kawy ciemno palone

Temat kaw ciemno palonych już nieco przybliżyłem, wspomnę jednak w tym miejscu o gatunkach. Wśród kaw ciemno palonych możesz znaleźć zarówno Arabikę, jak i Robustę.

Jaka jest różnica? Arabica jest kawą o dużo barwniejszym smaku. Pojawiają się niesamowite nuty smakowe ? orzechy, migdały, karmel, czekolada, kakao i wiele, wiele innych.

Za tak różnorodne smaki Arabica jest ceniona na całym świecie, a jej sprzedaż znacznie przerasta pozostałe dostępne gatunki.

Robusta jest natomiast kawą gorzką, która jednak nie ma tak wielu nut smakowych. Jej smak nie jest tak bogaty jak w przypadku Arabiki. Ma jednak coś innego ? dużo większą zawartość kofeiny. Niemal dwukrotnie większa dawka sprawia, że Robusta ma wielu zwolenników.

Kawa single origin

Jeżeli interesujesz się kawą, prędzej czy później trafisz na pojęcie single origin. Odnosi się ono do kawy jednorodnej, czyli wyprodukowanej z jednego rodzaju ziarna.

Kawa single origin będzie miała charakterystyczny smak. Każde ziarno ma swój specyficzny profil smakowy, którego nie sposób pomylić z inna kawą.

Kawy jednorodne są cenione przez smakoszy ze względu na swoją oryginalność i unikalny smak. Są to kawy najlepszej jakości, które uzyskują najwyższe oceny już na etapie zbioru i segregacji nasion.

Kawa blend

Blendy natomiast są połączeniem dwóch lub więcej rodzajów ziaren. W skład blendu może wchodzić sama Arabica pochodząca z różnych regionów świata. Drugim rodzajem może być połączenie Arabiki z Robustą.

Taka mieszanka dwóch gatunków jest bardzo ceniona i polecana w szczególności do ekspresów ciśnieniowych. Doskonale sprawdzi się do przygotowania espresso.

Na tym zakończymy, mam nadzieję, że w wielkim skrócie przybliżyłem Ci podstawy, które pozwolą wybrać odpowiednią kawę. Pamiętaj: dobra kawa ziarnista to ta, która smakuje Ci najlepiej. Kieruj się własnym gustem i wybieraj kawy, które lubisz.

Polecane artykuły:

  1. Kawa ziarnista – magia zamknięta w małych ziarenkach
  2. Arabica czy Robusta? Uczymy się rozróżniać kawy.
  3. Kawa w ziarnach – dlaczego jest lepsza od mielonej?