Tematem dzisiejszego wpisu będzie jak zawsze kawa. Skupimy się tym razem na gatunkach i wybierzemy Arabica czy Robusta. Zwolenników jednej i drugiej jest wielu. Plusów i minusów, a właściwie wad i zalet obydwu kaw też można znaleźć sporo.

Nauczymy się zatem rozróżniać obydwa gatunki, co niestety nie jest tak oczywiste. Większość z nas słyszała te nazwy, ale jak trzeba podać cechy charakterystyczne i różnice, nie każdy potrafi sobie z tym poradzić.

Spróbuję opisać wszystko co wiem, na temat tytułowych kaw i przybliżyć Ci nieco ich historie. Zostań ze mną do końca, mam nadzieję, że ten krótki artykuł pomoże Ci usystematyzować dotychczasową wiedzę na temat kawy. Zaczynamy.

Najpopularniejsze gatunki kaw

Rynek kawy na świecie w zasadzie zdominowały dwa wspomniane wcześniej gatunki. Arabica i Robusta, bo o nich mowa, odpowiadają za niemalże 100% światowej sprzedaży kawy ziarnistej.

Warto tu jednak dodać, że około 70% rynku zajmuje Arabica. Jest więc dużo bardziej popularna i chętniej kupowana przez konsumentów. Zapytasz dlaczego? Powodów może być co najmniej kilka, jednym z głównych jest bogaty smak i aromat, ale o tym za chwilę.

Dwa najpopularniejsze gatunki kaw podzieliły między sobą świat i panują nieprzerwanie od wielu lat. Wejść w drogę próbuje im nieśmiało Liberica, ale jak do tej pory mało ludzi w ogóle o niej słyszało. Dlatego dzisiaj poświęcę uwagę dominującym gatunkom i postaram się odpowiedzieć na pytanie: Arabica czy Robusta?

Kawa arabica

Proponuję zacząć od królowej kaw, władającej dumnie rynkiem światowym. Arabica, bo o niej mowa uprawiana jest głównie w Afryce i Ameryce Południowej. Do jej uprawy potrzebne są specjalne warunki, ponieważ jest bardzo wymagającą rośliną.

Rośnie na wysokościach od 700 ? 2000 m.n.p.m. Przeważnie są to gleby wulkaniczne bogate w składniki mineralne, niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Dzięki dobrym warunkom, arabica jest bardzo bogata w rozmaite nuty smakowe, od cytrusów, poprzez owoce pestkowe, aż do czekolady, karmelu, czy orzechów. Bogactwo smaku i aromatu jest kluczem do sukcesu, jakim cieszy się arabica.

Dzięki swoim walorom arabica jest tak chętnie wybierana przez konsumentów na całym świecie, a jej sprzedaż rośnie z roku na rok. Jest też niezwykle ceniona w świecie prawdziwych kawoszy.

Kawa arabica

Kawa robusta

Robusta jest kawą, która nie wymaga tak specyficznych warunków upraw. Rośnie już na wysokościach od 200 m.n.p.m. Uprawa jest zatem mniej kosztowna, co przekłada się bezpośrednio na cenę kawy.

Niestety robusta jest o wiele mniej aromatyczna niż arabica. Nie ma tak wielu nut smakowych. Jest raczej gorzka, lekko cierpka. Jej niewątpliwą zaletą jest zawartość kofeiny, która jest niemalże dwukrotnie wyższa niż w przypadku ziaren arabiki.

Mieszanki kaw

Robusta jest doskonałym dodatkiem, dzięki któremu można tworzyć niesamowite mieszanki kaw. W połączeniu z Arabiką daje niesamowity efekt wzbogacając jej smak o gorzkie, czekoladowe nuty.

Podnosi też zawartość kofeiny, kawa jest więc mocniejsza. Mieszanki Arabiki i Robusty to doskonałe połączenie, które sprawdza się szczególnie w ekspresach ciśnieniowych. Można z nich przygotować wspaniałe espresso w prawdziwie włoskim stylu.

Wybór arabica czy robusta pozostawiam Tobie. Jak widzisz, każda kawa ma swoje wady i zalety. Jedna jest mocniejsza, druga słabsza, jedna bardziej aromatyczna i bogata w nuty smakowe, inna mniej.

Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Każdy lubi coś innego, dlatego na całym świecie można znaleźć wielu zwolenników zarówno arabiki jak i robusty.

Polecane artykuły:

  1. Kawa ziarnista – magia zamknięta w małych ziarenkach
  2. Zawartość kofeiny w kawie
  3. Dobra kawa ziarnista – jak znaleźć coś odpowiedniego dla siebie?