Kawa ciemno palona jest uosobieniem pełni smaku i aromatu, którego oczekujemy po każdej filiżance naszego ulubionego napoju.

Większości z nas kawa kojarzy się z goryczą i intensywnymi, gorzkimi nutami smakowymi, przepełnionymi ciemną czekoladą, orzechami, migdałami i karmelem.

Ciemno paloną kawę pije się na całym świecie. Wyznacznikiem trendów w tej kwestii są Włosi. Idealne espresso powstaje z ciemno palonej kawy. Specyficzny sposób parzenia sprawia, że kawa jest niesamowicie aromatyczna, ale o tym opowiem nieco dalej.

W dzisiejszym wpisie zabiorę Cię do świata ciemno palonych kaw. Pokażę Ci, jakie gatunki kaw wypalane są na ciemno, jak smakują i jak wygląda sposób parzenia takiej kawy.

Zostań ze mną do końca, a zdradzę Ci również sposób na prawdziwe espresso we włoskim stylu.

Zapraszam Cię również do sklepu Chełmskiej Palarni Kawy Light Roast, gdzie znajdziesz m.in. kawy ciemno palone. Sklep jest dostępny TUTAJ.

Kawa ciemno palona Arabica

Najpopularniejszym i najchętniej kupowanym zarazem gatunkiem kawy jest Arabica. Jest ceniona przede wszystkim za swój bogaty smak, w którym pojawiają się nuty od owocowych, cytrusowych, do gorzkich, czekoladowych.

Na występowanie poszczególnych smaków w kawie duży wpływ ma stopień palenia. Im jaśniejsze, tym kawa ma więcej swojego naturalnego, owocowego smaku. Krótko mówiąc w jasno palonych kawach przeważa profil cytrusowy.

Kawa ciemno palona to z kolei zupełna odwrotność jasnej. Wraz z ciemniejszym paleniem zanika kwasowość w ziarnach, pojawia się coraz więcej goryczy i wyjątkowych, aromatycznych nut smakowych.

W ciemnych kawach przeważają orzechy, czekolada, karmel, czy migdały. Bogactwo smaków jest niesamowite. Dlatego właśnie Arabica jest najczęściej kupowaną kawą na świecie, której sprzedaż zajmuje około 70% rynku kawy.

Kawa ciemno palona Robusta

Drugim gatunkiem, który równie dobrze znosi ciemne palenia jest Robusta. Ta kawa ma zdecydowanie mniej bogaty smak. Na próżno w niej szukać tak wielu wspaniałych nut smakowych. Jej profil jest raczej gorzki, może być lekko pikantny.

Nie znajdziemy w niej takiego bogactwa smaków i aromatów, takiej intensywności jak w Arabice. Robusta jest za to bardzo ceniona za zawartość kofeiny, która jest prawie dwukrotnie większa niż w ziarnach Arabiki.

Sprzedaż Robusty na świecie jest dużo mniejsza, zajmuje niecałe 30% wartości rynku kaw. Dzieje się tak ze względu na większe walory smakowe Arabiki, która zdominowała cały świat i podbiła serca kawoszy.

Blendy kaw ciemno palone

Robustę można natomiast bardzo często spotkać w blendach kaw. Blend jest niczym innym jak mieszanką dwóch lub więcej rodzajów kawy.

Bardzo często spotyka się mieszanki Arabica + Robusta. Dodatek tej drugiej sprawia, że blend ma w sobie więcej kofeiny, kawa jest zatem mocniejsza.

Zmienia się również smak kawy, która staje się intensywniejsza, ma więcej goryczy. Mieszanki kaw są szczególnie popularne wśród posiadaczy ekspresów ciśnieniowych. Blend parzony w ekspresie ma bardzo intensywny smak i bogaty aromat.

Jak parzyć kawę ciemno paloną?

Na koniec chciałbym poruszyć temat parzenia ciemnej kawy. Jak wiadomo, każda kawa ma swój ulubiony, dedykowany sposób parzenia.

Wspomniałem przed chwilą, że blendy są idealnym rozwiązaniem do ekspresu ciśnieniowego. Podobnie będzie z innymi kawami palonymi na ciemno.

Ekspresy są przecież przystosowane do robienia espresso, które powstaje na bazie ciemnej, intensywnej, aromatycznej kawy.

Doskonałą alternatywą do ekspresów ciśnieniowych może być kawiarka, która również wspaniale podkreśla wszystkie walory ciemno palonych kaw. Jeżeli jeszcze nie było Ci dane spróbować kawy z kawiarki, uwierz mi warto!

Jak parzyć kawę ciemno paloną

Idealne espresso

No i w końcu przyszła pora na obiecane espresso, które jak już wspomniałem powstaje na bazie ciemno palonej kawy.

Sam pomysł narodził się we Włoszech, gdzie powstał pierwszy ekspres służący do parzenia espresso.

Do przygotowania espresso możesz wykorzystać ekspres automatyczny lub kolbowy. Ważne, żeby był to ekspres o ciśnieniu roboczym 8 ? 9,5 bara.

Do specjalnej kolby odmierzamy miarkę drobno zmielonej kawy. Po ubiciu kolbę umieszczamy w ekspresie. Ustawiamy temperaturę wody na 90 ? 95*C. Przez zmielone ziarna przepuszczamy pod ciśnieniem 35 ml wody.

Otrzymana w ten sposób kawa będzie miała gęstą pianę i niezwykle intensywny smak. Espresso podaje się w filiżankach o pojemności 70 ml, które wypełnione są do połowy kawą.

W wielu restauracjach do espresso podaje się odrobinę wody, która służy do przepłukania kubków smakowych przed wypiciem kawy. W ten sposób espresso ma jeszcze bogatszy i intensywniejszy smak.

Polecane artykuły:

  1. Kawa świeżo palona – bogactwo smaku i aromatu
  2. Kawa jasno palona ? delikatne owocowe nuty ziaren kawowca
  3. Kawa świeżo palona czy leżakowana?