Kawa jasno palona jest bardzo pożądanym produktem wśród prawdziwych kawoszy. Jasne palenie zupełnie odmienia smak znanej nam ze sklepowych półek kawy.

Dzieje się tak z powodu naturalnych nut smakowych, które wraz z wydłużaniem się procesu palenia zanikają, ustępując miejsca goryczy, nutom orzechowym, czekoladowym.

Należy pamiętać, że kawa jest owocem, który ma swój charakterystyczny smak. Pełna jest nut cytrusowych, pojawiają się owoce pestkowe takie jak brzoskwinie, śliwki czy wiśnie. Można w niej spotkać także posmak zielonego jabłka.

Przykładem kawy jasno palonej, która ma swój specyficzny smak i aromat jest Costa Rica. Możesz ją znaleźć w sklepie Chełmskiej Palarni Kawy. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Kawa jasno palona arabica

Jasne palenia najczęściej stosuje się przy produkcji arabiki. Jest to spowodowane predyspozycją, jakie ma to ziarno. Arabica to kawa o bardzo bogatej gamie smaków i aromatów.

Jej uprawa jest dość wymagająca, kawowce rosną na wysokości od 700 do nawet 2000 m.n.p.m. Najczęściej uprawia się je na glebach wulkanicznych, które są niezwykle bogate w składniki mineralne.

Na takim naturalnym nawozie, arabica ma idealne warunki wzrostu. Dzięki temu owocuje w niesamowite ziarna kawy, które po przetworzeniu mają swój charakterystyczny smak.

Kawa jasno palona jest bardzo delikatna, nie ma w sobie goryczy. Łagodny smak i aromat zawdzięcza właśnie cytrusowym nutom smakowym. Jest to zupełna odmiana dla dostępnych w każdym sklepie spożywczym kaw ciemno palonych.

Kawa jasno czy ciemno palona

Odpowiedź na pytanie, która kawa jest lepsza, jasno czy ciemno palona, pozostawiam Tobie. Tak naprawdę jest to kwestią gustu, preferencji smakowych. Ja osobiście lubię kawy jasno palone.

Mam jednak świadomość, że większość z nas przyzwyczajona jest do kaw sklepowych, pije je od lat i nie wyobraża sobie kawy bez goryczy.

A to właśnie intensywność smaku, zawartość odmiennych nut smakowych odróżnia te dwa rodzaje palenia.

Kawa jasno palona ma łagodny, pełen owocowych nut smakowych aromat. Kawę ciemno paloną natomiast przepełnia intensywny smak czekolady, orzechów czy karmelu.

Wybór kawy zależny jest również od sposobu jest parzenia. Nikt chyba nie wyobraża sobie włoskiego espresso przygotowanego z jasnych ziaren.

Ja jestem zdania, że każda kawa, którą odpowiednio przygotujemy, będzie miała w sobie coś wyjątkowego. Nie warto zamykać się na nowe smaki i doznania. Świat kawy jest tak bogaty, że szkoda byłoby nie spróbować czegoś nowego.

Kawa jasno czy ciemno palona

Zawartość kofeiny w kawie jasno palonej

Jest jeszcze jedna rzecz, która odróżnia kawy jasne od ciemnych. Mowa o zawartości kofeiny.

Wydawać by się mogło, że kawa o intensywnym, gorzkim smaku będzie miała dużo większą zawartość kofeiny od delikatnej, cytrusowej kawy jasno palonej.

Nic bardziej mylnego. Mimo swojego łagodnego charakteru, kawy jasne mają dużo więcej kofeiny od ciemnych. Dzieje się tak, ponieważ proces palenia niszczy kofeinę.

Z każdą sekundą ubywa jej coraz więcej. Stąd kawy jasne będą jej miałby o wiele więcej od ciemnych. To taka ciekawostka, którą nie każdy zna. Powszechna opinia mówi, że kawa ciemna, intensywna, aromatyczna, gorzka jest mocniejsza.

Jest to stwierdzenie mylne, które nie ma nic wspólnego z prawdą. Mocny smak nie oznacza dużej zawartości kofeiny.

Jak parzyć kawę jasno paloną?

Czy parzenie kawy jasnej różni się od parzenia kawy ciemnej? W zasadzie kawę jasno paloną można parzyć w tych samych urządzeniach co ciemną.

Konkretne stopnie palenia mają oczywiście metody dedykowane dla siebie. Przykładem może być kawiarka, która zdecydowanie bardziej lubi kawy ciemno palone.

Dla kawy jasnej takim urządzeniem może być aeropres, o którym teraz chciałem wspomnieć.

Parzenie kawy w aeropressie

Aeropress to zaparzacz, który ma postać dużej strzykawki. Służy do parzenia kawy i separowania fusów. Jest to możliwe dzięki tłokowi wyposażonemu w papierowy filtr.

Aeropress doskonale nadaje się do kaw jasno palonych, ponieważ potrafi wyciągnąć z nich naturalne nuty smakowe. Kawa parzona w aeropressie będzie miała bardzo delikatny aromat pełny cytrusowych, owocowych nut.

Ze względu na to, że uwielbiam kawy jasno palone, aeropress jest moim ulubionym urządzeniem do parzenia kawy. Polecam Ci spróbowanie tej niezwykłej metody parzenia. Na pewno nie pożałujesz.

Polecane artykuły:

  1. Kawa świeżo palona – bogactwo smaku i aromatu
  2. Kawa ciemno palona – intensywne, pełne goryczy nuty smakowe