Jeżeli jesteś prawdziwym kawoszem, prawdopodobnie masz świadomość, że podstawą do przygotowania Twojego ulubionego napoju jest kawa ziarnista dobrej jakości.

Co świadczy o jakości kawy? Jak odróżnić te dobre od tych gorszych? Czy wyznacznikiem jakości, jak uważa wiele osób może być cena?

Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Poruszymy kwestie związane z wyborem najlepszej kawy i dopasujemy różne rodzaje ziaren do konkretnych metod parzenia.

Wpis będzie też pewnego rodzaju przewodnikiem po alternatywnych metodach parzenia kawy. Dowiesz się z niego, czym jest aeropress, chemex, kawiarka czy French Press.

Usiądź wygodnie, przygotuj filiżankę ulubionej kawy i zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

Najlepsza kawa ziarnista

Na początek przedstawię swoją opinię, która zawsze nasuwa mi się pierwsza na myśl, jak słyszę hasło: kawa ziarnista dobrej jakości.

Według mnie kluczem do utrzymania odpowiedniej jakości kawy, jest proces palenia. Najprościej mówiąc: kawa musi być świeżo palona.

Aromat kawy, która przed chwilą wyszła z pieca jest tak intensywny i niesamowity, że nic go nie przebije.

Kawy, które miesiące spędzają w procesie logistycznym, transporcie, magazynowaniu, na sklepowych półkach, nigdy nie dorównają jakością tym świeżo palonym.

Jak wybrać dobrą kawę ziarnistą?

Czym dla Ciebie jest dobra kawa? Podejrzewam, że na te pytanie każdy odpowie inaczej. Jest to związane z gustem, o którym przecież się nie dyskutuje. Każdemu smakuje coś innego.

Wybór dobrej kawy proponuję zawsze rozstrzygnąć we własnym zakresie. To co smakuje Tobie, ktoś inny może skrytykować i odwrotnie.

Moja rada: chcesz pić dobrą kawę ? wybierz ją na podstawie prób, degustacji. Wybierz taką, która daje Ci satysfakcję z picia. Każdy łyk powinien pieścić Twoje kubki smakowe.

Ja mogę Ci jedynie podpowiedzieć, jakie kawy wykorzystuje się do poszczególnych metod parzenia. Jest to oczywiście tylko pewnego rodzaju drogowskaz, z którego możesz skorzystać lub nie. I o tym będzie dalsza część artykułu, na którą już teraz Cię zapraszam.

Kawa do ekspresu ciśnieniowego

Ekspresy ciśnieniowe powstały z myślą o przygotowaniu idealnego espresso. Prawdziwie włoska, aromatyczna, intensywna w smaku kawa, która rozbudza zmysły.

Do przygotowania espresso potrzebujesz kawę ciemno paloną, z nutami orzechowymi i czekoladowymi. Najlepsze są w tym przypadku mieszanki Arabiki z Robustą, które mają bogaty smak i dużo kofeiny.

Możesz też spróbować samej Arabiki wypalanej na ciemno, która będzie miała gorzkie, czekoladowe nuty smakowe.

Oczywiście w ekspresie przygotujesz pyszną kawę z innych ziaren. Nie można zatem przekreślać kawy jasno palonej.

Jeżeli jednak chcesz spróbować espresso we włoskim stylu, wypróbuj tego, co przed chwilą napisałem.

Kawa do ekspresu przelewowego

Po ekspresie ciśnieniowym przyszedł czas na przelewowy. W związku z tym, że proces parzenia jest tutaj zupełnie odmienny, kawa będzie miała inny smak.

Do ekspresu przelewowego mogę Ci polecić kawy jasno palone, które mają delikatny smak przepełniony owocowymi nutami.

To zdecydowana różnica w porównaniu z włoskim espresso, które jest gorzkie i intensywne w smaku.

Czas parzenia w ekspresie przelewowym jest dłuższy niż w ciśnieniowym. Może sięgać nawet kilku minut. W związku z tym kawa ciemno palona mogłaby mieć zbyt gorzki smak. Dlatego lepszym wyborem będą kawy jasne.

Przykładem może być Costa Rica Jasno Palona, którą możesz zakupić TUTAJ.

Jaka kawa do aeropressu?

Kolejne urządzenie, które chciałbym Ci zaprezentować to aeropress, który wygląda jak duża strzykawka. Służy do parzenia kawy i separacji fusów.

Kawa przeciśnięta przez papierowy filtr ma wyjątkowy smak i aromat. Aeropress wyciąga z kawy jej naturalne, owocowe smaki. To znaczy, że przygotowany napój będzie lekki, delikatny, pełny cytrusowych nut.

Do aeropresu mogę Ci zatem polecić wszystkie kawy jasno palone, które doskonale współgrają ze wskazaną metodą parzenia.

Kawa do chemexa

Urządzenie o dziwnej nazwie ? chemex, to nic innego jak naczynie w kształcie klepsydry. Dolna część to zbiornik na zaparzoną kawę. W górnej umieszczamy papierowy filtr, wypełniamy go zmieloną kawą i zalewamy gorącą wodą.

Jest to metoda przelewowa, w której czas parzenia wynosi 3-5 minut. Jest on bezpośrednio związany z grubością mielenia. Im drobniej, tym woda będzie potrzebowała więcej czasu na przedostanie się prze kawę.

Jednocześnie sprawi to, że kawa będzie intensywniejsza w smaku. Do chemexa polecane są kawy średnio palone.

Kawa do chemexa

Kawa do kawiarki

Dalsza część naszej przygody z metodami parzenia to kawiarka. Urządzenie wygląda jak niewielki czajnik. Składa się z 3 części.

Pierwsza od dołu to zbiornik na wodę. Nad nim znajduje się pojemnik na zmieloną kawę. Najwyżej mamy miejsce na zaparzony napój.

Kawiarkę stawiamy na kuchence gazowej i podgrzewamy. Wrząca woda powoduje wzrost ciśnienia, które wypycha ją przez kawę do górnego zbiornika.

Specyficzny sposób parzenia wymaga zastosowania odpowiedniego ziarna. Do kawiarki stworzone są kawy ciemno palone, które są bardzo aromatyczne i intensywne w smaku.

Jaka kawa do French Press?

Ostatnim punktem naszej dzisiejszej podróży jest French Press. Naczynie, które służy do parzenia kawy, a następnie separacji fusów.

Jest to dość uniwersalne urządzenie, które możesz wykorzystać zarówno do kaw jasno jak i ciemno palonych.

Ważne w przygotowaniu kawy tą metodą jest mielenie ziarna. Powinno być raczej grube, ze względu na fakt, że czas parzenia jest wydłużony i wynosi 3-5 minut.

Na dzisiaj już koniec, mam nadzieję, że przybliżyłem Ci nieco świat kawy i odpowiedziałem na pytanie jaka jest kawa ziarnista dobrej jakości.

Polecane artykuły:

  1. Kawa ziarnista – magia zamknięta w małych ziarenkach
  2. Kawa ziarnista bez goryczy ? wybieramy najlepszą kawę o delikatnym smaku
  3. Zawartość kofeiny w kawie