Kawę większość z nas kojarzy z intensywnym, gorzkim smakiem pełnym czekoladowo-orzechowych nut. Czy występuje zatem kawa ziarnista bez goryczy? Czy taki produkt ma w ogóle sens?

Oczywiście, że tak! Świat kawy jest tak barwny, że można w nim znaleźć chyba wszystko. Kawy pozbawione goryczy nie są niczym nowym.

Specjalnie wyselekcjonowane gatunki ziaren w połączniu z odpowiednią obróbką i sposobem parzenia zmieniają zupełnie smak i aromat kawy.

Gorzkie, czekoladowe nuty ustępują miejsca cytrusowym smakom. Kawa zmienia swój profil smakowy. Dominować zaczynają cytryny, wiśnie, jabłko i wiele innych owoców.

To zdecydowana odmienność w porównaniu do typowych, ciemnych, gorzkich kaw, do których przyzwyczaiły nas półki sklepowe.

Zostań ze mną do końca wpisu, pokażę Ci świat kawy, którego być może do tej pory nie było Ci dane poznać. Będzie pełny nowych smaków i aromatów, wśród których z pewnością wybierzesz coś dla siebie.

Delikatna kawa ziarnista

Delikatna kawa ziarnista jest produktem coraz częściej poszukiwanym przez klientów. Jest też pożądana przez prawdziwych kawoszy.

Jak wiadomo, kawa jest owocem. Jej intensywny, gorzki smak zawdzięcza przede wszystkim obróbce termicznej. Kawy ciemno palone, czyli te dostępne na półkach w większości sklepów spożywczych, charakteryzują się właśnie gorzkim, czekoladowo-orzechowym smakiem.

Jej naturalny, czyli owocowy aromat można wydobyć poprzez odpowiednie wypalenie. Są oczywiście gatunki o większej kwasowości, a są również o mniejszej. W związku z czym, wybór odpowiedniego ziarna też ma swój udział w finalnym smaku kawy.

Przyjmuje się, że kawy z Afryki mają profil smakowy, w którym przeważają owocowe nuty. Przeciwnością są kawy z Ameryki Południowej. Jak połączymy tę wiedzę ze sposobem palenia, możemy uzyskać kawę delikatną w smaku lub intensywną, gorzką.

Kawa ziarnista z nutą cytrusów

Wiemy już wszystko o profilach smakowych kaw, pora przeanalizować, w których produktach dominują delikatne, cytrusowe nuty.

Jak już wspomniałem wcześniej, kawy z Afryki uważane są za te bardziej cytrusowe, od kaw z Ameryki Południowej. Mają bardziej owocowy profil smakowy, który oczywiście zależny jest od stopnia palenia.

Im ciemniejsza kawa, tym więcej goryczy się w niej pojawi. Duże znaczenie ma również gatunek kawy. Arabika jest uważana za kawę o bogatym smaku, w którym odnaleźć można wiele ciekawych, egzotycznych nut smakowych.

Jest zatem idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących cytrusowych smaków.

Robusta to zupełne przeciwieństwo Arabiki. Jej smak nie jest już tak bogaty. Dominują w nim nuty gorzkie, orzechowe. Na próżno szukać tu delikatnych, owocowych posmaków.

Kawa ziarnista z nutą cytrusów

Kawa jasno palona

W trakcie artykułu wspomniałem krótko o znaczeniu stopnia palenia kawy na jej smak. Generalnie przyjmuje się, że kawy ciemno palone mają w sobie dużo goryczy. Dominują w nich nuty orzechowe, czekoladowe, kakao, migdały.

Przeciwieństwem są kawy jasno palone, które w procesie palenia nie zdołały utracić swojego naturalnego, owocowego charakteru.

W kawie jasno palonej można znaleźć bogactwo smaków i aromatów. Pojawiają się nuty smakowe owoców cytrusowych, śliwek, wiśni, a nawet zielonego jabłuszka.

To zupełna odmiana, która sprawia, że świat kawy jest zaskakujący, nieprzewidywalny i pełny wyjątkowych aromatów. Warto się w nim zagłębić i odkryć coś nowego. Coś, czego na próżno szukać na sklepowych półkach.

Jak parzyć kawę jasno paloną?

Ustaliliśmy już kilka ważnych kwestii. Wiemy, że kawa ziarnista bez goryczy powinna być raczej jasno palona. Warto również zwrócić uwagę na pochodzenie ziaren. Te z Afryki mają bardziej delikatny, cytrusowy smak niż ich odpowiedniki z Ameryki Południowej.

Wiemy również, że lepszym w tym przypadku wyborem jest Arabika. Robusta ma raczej gorzki smak, w którym nie znajdziesz zbyt wielu owocowych nut.

Na koniec pojawia się pytanie: jak parzyć kawę jasno paloną? Czy są jakieś specjalne metody?

Ogólnie rzecz biorąc, możesz swoją kawę zaparzyć dowolną metodą. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że urządzenia typu kawiarka wyciągają z kawy gorycz.

Przeciwieństwem jest aeropress, który uwalnia owocowe smaki z nasion. Jeżeli szukasz idealnej metody do parzenia jasno palonej kawy, te urządzenie może być stworzone dla Ciebie.

Parzenie kawy w aeropressie

Jak przygotować idealną kawę z aeropressu? Czynność raczej nie jest trudna, o ile wiesz co robić. Kawę do aeropressu mielimy na średnio. Pamiętaj, że najlepiej smakuje kawa mielona świeżo przed zaparzeniem.

Porcję (16g) kawy wsyp do aeropressu. Następnie zalej do pełna wodą o temperaturze 85°C ? 94°C. Mieszadłem z zestawu delikatnie zamieszaj kawę, żeby znalazła się pod powierzchnią wody.

Czas parzenia kawy w aeropressie wynosi około 1 minuty. Po tym czasie zamieszaj kawę i wyciśnij ją tłokiem do filiżanek. Twoja kawa ziarnista bez goryczy jest gotowa! Życzę smacznego.

Polecane artykuły:        

  1. Kawa ziarnista – magia zamknięta w małych ziarenkach
  2. Kawa ziarnista bez kwasowości – przegląd produktów
  3. Kawa ziarnista dobrej jakości