O tym, jak parzyć kawę ziarnistą, prawdopodobnie najlepiej wypowiedzieliby się zawodowi bariści. Jest to czynność z pozoru prosta, jednak na wynik końcowy ogromny wpływ mają drobne detale.

Dlatego parzenie kawy jest tak emocjonującym procesem, który mamy okazję oglądać podczas licznych zawodów organizowanych dla baristów. A wydawać by się mogło, że zaparzenie kawy to po prostu zalanie jej gorącą wodą.

Nic bardziej mylnego! Na smak kawy wpływa nie tylko specyfika wybranego ziarna. Liczy się grubość mielenia, temperatura wody, czas parzenia no i oczywiście wybrana metoda, których jest naprawdę wiele.

Większość z nas kawę kojarzy z ekspresem ciśnieniowym lub przelewowym. Spowodowane jest to dużą dostępnością i popularnością tych urządzeń. Można je spotkać wszędzie: w domach, w pracy, urzędzie, restauracji, hotelu czy na stacji paliw.

Warto jednak poznać alternatywne metody parzenia kawy, które oprócz wyjątkowego smaku, mogą dać wiele satysfakcji. Nie jest to już tak proste i oczywiste jak wciśnięcie przycisku w ekspresie. Wszystko trzeba zrobić samemu.

Parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym

Naszą przygodę z parzeniem kawy zaczniemy od wspomnianego wcześniej ekspresu ciśnieniowego. Istnieją dwa rodzaje ekspresów: automatyczne i kolbowe.

Pierwszy ogranicza użytkownika do zasypania ziaren, uzupełnienia pojemnika z wodą i wybrania odpowiedniej kawy. Resztę robi za nas urządzenie.

Ekspres kolbowy jest już nieco bardziej wymagający. Kawę trzeba wcześniej zmielić, a więc mamy realny wpływ na grubość mielenia, co z kolei przełoży się na smak. Zmieloną kawę umieszczamy w kolbie.

Reszta odbywa się podobnie jak w ekspresie automatycznym. Przycisk i czekamy, aż filiżanka napełni się kawą.

Chciałbym w tym miejscu przypomnieć, że urządzenia ciśnieniowe potrzebują kawy drobno zmielonej. Tylko taka zapewni odpowiedni smak i aromat.

Jak parzyć kawę w ekspresie przelewowym?

Kolejne urządzenie, które może zdarzyło Ci się obsługiwać to ekspres przelewowy. Wygląda podobnie do ekspresu ciśnieniowego. Ma miejsce na filiżanki, a nad nim dysze, z których leci kawa.

Żeby to się stało, trzeba urządzenie napełnić wodą. Do pojemnika z filtrem wsypujemy drobno zmieloną kawę. Po włączeniu urządzenia woda jest podgrzewana. Dostaje się do pojemnika z kawą i przelewa przez niego do filiżanki.

Zbyt grubo zmielone ziarna sprawią, że woda po prostu przepłynie i nie zdąży zaparzyć odpowiednio kawy. Dlatego warto poeksperymentować i dobrać odpowiednią grubość mielenia.

Jak parzyć kawę ziarnistą bez ekspresu?

Ekspresy to już historia, proponuję zostawić je za nami i przejść do najważniejszej części artykułu. Metody alternatywne, bo o nich mowa to szereg sposobów parzenia kawy, który nie wymaga drogich urządzeń.

Oczywiście do każdej trzeba się wyposażyć w odpowiedni sprzęt, ale są to proste rzeczy. Kawę przygotowuje się ręcznie i trzeba kontrolować wiele czynników w trakcie tego procesu.

Nie zniechęcaj się, to ma być dobra zabawa zakończona nagrodą w postaci pysznej kawy. Zobaczysz, że kawa przygotowana każdą metodą jest zupełnie inna i wyjątkowa. Zostań ze mną, a przekonasz się, że nie potrzebujesz drogich urządzeń, żeby pić niesamowite i aromatyczne kawy.

Jak parzyć kawę ziarnistą bez ekspresu?

Parzenie kawy w aeropressie

Aeropress wygląda jak wielka strzykawka z filtrem, przez który przesączana jest kawa. Do przygotowania kawy używam zazwyczaj ziaren jasno palonych, które mają delikatne, cytrusowe smaki.

Do aeropressu wsypujemy 16 gram średnio mielonej kawy. Zalewamy wodą o temperaturze 85 ? 95*C. Czas parzenia wynosi około 1 minuty. Po tym czasie mieszamy kawę za pomocą specjalnego mieszadła z zestawu.

Następnie ustawiamy aeropress na filiżance lub kubku i pomału wytłaczamy kawę. Czas tłoczenia powinien wynosić około 1 minuty.

Gratulacje! Twoja pierwsza kawa z aeropressu jest gotowa.

Parzenie kawy we French Pressie

Kolejne urządzenie to French Press, czyli zaparzacz tłokowy. Do przygotowania kawy potrzebujemy grubo mielonych ziaren.

Do urządzenia wsypujemy zmieloną wcześniej kawę i zalewamy gorącą wodą o temperaturze około 95*C. Czas parzenia wynosi 3 do 5 minut w zależności od tego jak intensywną kawę chcesz otrzymać.

Po tym czasie wystarczy przycisnąć tłok, który odseparuje fusy od kawy. Teraz wystarczy przelać kawę do filiżanek lub kubków. Proste prawda?

Parzenie kawy w kawiarce

Następna na naszej drodze będzie kawiarka. Urządzenie składa się z 3 części. Na dole jest zbiornik na wodę, który trzeba uzupełnić zimną wodą do wyznaczonego poziomu.

Nad nim umieszczamy zbiornik ze średnio mieloną kawą, który wyposażony jest w filtr i uszczelkę. Na wierzchu znajduje się zbiornik na zaparzoną kawę.

Kawiarkę umieszczamy na kuchence i podgrzewamy. Woda w dolnym zbiorniku zaczyna się gotować, a ciśnienie wypycha ją przez zmielone ziarna do górnego pojemnika.

Cały proces warto dobrze obserwować i przerwać gotowanie w odpowiednim momencie. A ten pojawi się, gdy tylko usłyszysz pierwsze objawy wrzenia wody.

Zbyt długie gotowanie sprawi, że kawa będzie bardzo gorzka. Parzenie kawy w kawiarce wymaga wprawy, ale zapewnia świetną zabawę i doskonałą kawę.

Parzenie kawy w kawiarce

Jak zaparzyć kawę w Dripie?

A teraz proponuję kawę parzoną w dripie. Czym jest drip i jak parzyć kawę ziarnistą z jego pomocą? To bardzo prosty, przelewowy zaparzacz wyposażony w filtr na kawę.

Wygląda jak filiżanka bez dna. Wkłada się do niej filtr wypełniony średnio mieloną kawą. Grubość mielenia ma wpływ na czas parzenia. Przez grube ziarna woda przepłynie dużo szybciej niż przez drobne.

Warto popróbować i wybrać grubość mielenia wg własnych preferencji.

Dripper ustawiamy na filiżance lub kubku na kawę. Zalewamy wodą o temperaturze 90-95*C i czekamy, aż cała przepłynie przez filtr. Twoja kawa jest już gotowa, czas na delektowanie się smakiem.

Jak parzyć kawę w Chemexie?

Chemex jest naczyniem w kształcie klepsydry. Dolna część to zbiornik, do którego przelewa się zaparzona kawa. Na górze umieszczamy filtr papierowy ze średnio mieloną kawą.

Zasada działania jest identyczna jak w przypadku Drippera, a więc temperaturę wody, grubość mielenia możesz zastosować identyczną jak w poprzedniej części artykułu.

Chemex jest ostatnim urządzeniem do parzenia kawy, który chciałem Ci dzisiaj przedstawić. Mam nadzieję, że przybliżyłem Ci nieco alternatywne metody parzenia i wykorzystasz je do przygotowania pysznej kawy.

Polecane artykuły:

  1. Kawa ziarnista – magia zamknięta w małych ziarenkach
  2. Jak zmielić kawę ziarnistą?
  3. Czy kawa ziarnista może się przeterminować?