Mielenie ziaren kawy to proces, który ma bardzo duży wpływ na jej smak. Jak zmielić kawę ziarnistą, żeby była aromatyczna i bogata w rozmaite nuty smakowe?

Przygodę z mieleniem kawy warto zacząć od zgłębienia tematu i ustalenia sposobu w jaki będzie parzona. Wyróżniamy wiele typów grubości mielenia. Wśród nich można wymienić w kolejności od najdrobniejszego:

  1. Extra fine
  2. Fine
  3. Medium/Fine
  4. Medium
  5. Medium Coarse
  6. Coarse
  7. Extra Coarse

Każdy stopień mielenia pozwala wydobyć z kawy inne nuty smakowe. Każdy będzie również dedykowany do konkretnej metody parzenia, ale o tym szerzej powiem w dalszej części.

Czym zmielić kawę ziarnistą?

Zanim ustalimy jak zmielić kawę ziarnistą, warto zadać sobie pytanie czym to zrobić? Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń służących do mielenia kawy.

Patrząc na stopień mielenia kaw dostępnych na sklepowych półkach, wydawać by się mogło, że konsystencja mąki jest idealnym rozwiązaniem. Niestety nic bardziej mylnego. Kawy mielone, które sprzedawane są w sklepach spożywczych nie są żadnym wyznacznikiem.

Do mielenia kawy w domowych warunkach dobrym rozwiązaniem jest zwykły młynek elektryczny. Koszt takiego urządzenia zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Jego niewątpliwą wadą jest brak możliwości regulacji grubości mielenia. Im dłużej mielimy, tym drobniejszy stopień mielenia otrzymujemy.

Nieco droższym rozwiązaniem jest młynek do kawy elektryczny żarnowy. Takim młynkiem można osiągnąć konkretną grubość mielenia dzięki możliwości regulacji. Jest to zatem metoda o wiele bardziej precyzyjna.

Odpowiednikiem młynka elektrycznego żarnowego jest młynek ręczny żarnowy. Tutaj również mamy możliwość regulacji co przekłada się na dokładność mielenia. Młynek ręczny, jak sama nazwa wskazuje, obsługujemy obracając dźwignią. Jest to bardzo popularna metoda wśród kawoszy.

Jak zmielić kawę ziarnistą do różnych metod parzenia?

Udało nam się wybrać odpowiednie narzędzie do mielenia kawy. Pora zatem przejść do najważniejszego: jak zmielić kawę ziarnistą?

Sposób mielenia warto przeanalizować pod kątem metody parzenia. Każda wymaga innej grubości mielenia.

Najprościej byłoby stwierdzić, że grubość mielenia kawy zależy od czasu parzenia. Im dłuższy kawa ma kontakt z wodą, tym grubiej może być zmielona. Pomówmy zatem o konkretach.

Mielenie kawy do ekspresu kolbowego

Jak sytuacja wygląda w przypadku ekspresu kolbowego? Woda wtłaczana jest pod ciśnieniem do kolby z kawą. Przepływa przez nią w dość krótkim czasie.

Krótki czas parzenia = drobno mielone ziarno. Zbyt grube mielenie do ekspresu kolbowego zakończyłoby się wodnistą kawą pozbawianą smaku.

Woda zwyczajnie przepłynie przez kawę i nie zdąży się zaparzyć. Drobne mielenie jest więc kluczem do uzyskania odpowiedniej jakościowo kawy z ekspresu ciśnieniowego.

Mielenie kawy do Dripa

Kolejne urządzenie to nieco mniej popularny Drip. Jak parzy się kawę z Dripa?

Sprawa jest dość prosta, ponieważ dripper to niewielka, uproszczona odmiana ekspresu przelewowego. Ma postać niewielkiej filiżanki bez dna, którą stawiamy na kubku. Do środka wkładamy filtr, w którym umieszczamy porcję kawy.

Następnie kawę zalewamy gorącą wodą, która przepływa przez nią i przedostaje się filtrem do kubka.

Od grubości mielenia zależy zatem czas parzenia. Grubo zmielona kawa nie będzie w stanie odpowiednio długo zatrzymać wody, drobna natomiast spowoduje wydłużenie czasu parzenia.

Idealny czas parzenia kawy w dripperze wynosi około 3 minut. Aby uzyskać taki efekt, kawa powinna być zmielona w stopniu Medium Coarse, czyli średnio grubo. Dla porównania można przyjąć wielkość ziarenek piasku.

Jak zmielić kawę do French Press?

Teraz weźmy na cel Frech Press, czyli prosty zaparzacz do kawy wyposażony w tłok. Kawę wsypuje się do zbiornika po czym zalewa gorącą wodą.

Po zalaniu trzeba zamknąć pojemnik wkładając do środka tłok. Po wciśnięciu tłoka na dno, na powierzchni zostaje kawa pozbawiona fusów.

W związku z tym, że mamy tutaj bezpośredni wpływ na długość parzenia (sami decydujemy kiedy zaczynamy przyciskać tłok), warto popróbować samemu z poziomem mielenia.

Ogólnie uznaje się, że czas parzenia we French Pressie jest długi (około 3 minut), a co za tym idzie poziom mielenia powinien być stosunkowo gruby ? Coarse z naszej listy.

Jak zmielić kawę ziarnistą do aeropressu?

Kolejne urządzenie na naszej drodze to aeropress, czyli niewielka prasa wyposażona w filtry do separacji kawy i fusów.

Czas parzenia kawy w aeropressie wynosi około 1 minuty. Przekładając to na stopień mielenia, będzie on raczej średni (medium lub medium fine).

Mielenie kawy do kawiarki

Kawiarka to nasz następny przystanek. Jako dość popularne urządzenie, w którym gotująca się woda przepływa przez zbiornik z kawą. Krótki czas parzenia sprawia, że powinniśmy wybierać dość drobne sposoby mielenia.

Mielenie kawy do chemexa

Ostatnia kawa, jaką dzisiaj zaparzymy będzie przygotowana w chemexie. Jak wygląda urządzenie o tej dziwnie brzmiącej nazwie?

Chemex jest naczyniem, w którym dolna część to zbiornik na zaparzoną kawę. Górna natomiast jest wyposażona w filtr, w którym umieszczamy zmielone ziarno.

Zasada działania chemexa jest identyczna jak dripa, a co za tym idzie stopień mielenia adekwatny do opisanego wcześniej.

To już koniec naszej przygody z mieleniem kawy. Mam nadzieję, że wyjaśniłem kilka problematycznych kwestii w sposób przystępny. Dziękuję Ci za uwagę i zapraszam do przeczytania kolejnego artykułu.

Mielenie kawy do chemexa

Polecane artykuły:

  1. Kawa ziarnista – magia zamknięta w małych ziarenkach
  2. Kawa ziarnista do ekspresu ciśnieniowego
  3. Jak parzyć kawę ziarnistą?