Konsumpcja kawy na świecie wzrasta z roku na rok. Podnosi się też poziom świadomości konsumentów, którzy poszukują produktów lepszych jakościowo, nietypowych, a nawet wyjątkowych. Stąd coraz częściej słyszymy pytanie: ?Dlaczego kawa ziarnista jest droższa od mielonej??

Odpowiedź nie dla wszystkich jest oczywista, bo przecież mielenie jest dodatkowym procesem, który musi wykonać producent. Powinien zatem podnieść koszty, a co za tym idzie cenę kawy. Na półkach sklepowych widzimy jednak zupełnie inną konfigurację.

To kawy sprzedawane w ziarnach są zazwyczaj droższe od tych mielonych. Co odpowiada za ten stan rzeczy? Postaram się za chwilę rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.

A tymczasem zapraszam Cię do mojego sklepu ze świeżo palonymi kawami, który znajdziesz TUTAJ.

Ziarnista czy mielona?

Aby dobrze przeanalizować temat, musimy cofnąć się do podstaw. Ziarnista czy mielona, która kawa jest lepsza i dlaczego? Pamiętasz może, jak w poprzednim artykule wspominałem o przechowywaniu kawy?

Najlepiej, jak znajduje się ona w szczelnym opakowaniu, pojemniku, który uniemożliwia dostawanie się do wewnątrz powietrza. Kawa to produkt, który z czasem traci swoje walory smakowe, aromat. Najbardziej wyrazisty smak ma świeżo po wypaleniu.

Kawa w ziarnach zachowuje swoje właściwości dużo dłużej niż ta zmielona. Dlatego jest bardziej pożądana w świecie kawoszy. Mielenie kawy tuż przez parzeniem zapewnia jej maksymalną świeżość.

Dlatego właśnie kawa ziarnista jest droższa od mielonej. Jest lepsza jakościowo, ma dużo lepsze walory smakowe i dłużej zachowuje świeżość. Jeżeli już musisz kupić kawę mieloną, najlepiej znaleźć lokalną palarnię, która w swojej ofercie ma mielenie ziarna przed wysyłką.

Parzenie kawy

A teraz kilka słów o parzeniu kawy, które można określić mianem pewnego rodzaju sztuki, rytuału doskonalonego przez zawodowych baristów latami.

Zainteresowanie przygotowaniem idealnej kawy jest spore. Coraz częściej organizowane są zawody baristów, które mają na celu wyłonić mistrza. Jest to prestiżowy tytuł, który w świecie kawoszy może zapewnić świetną pracę w znanej kawiarni lub restauracji.

Tak jak wcześniej wspomniałem ? parzenie kawy to rytuał, w którym kluczową rolę odgrywają detale. Wszystko wpływa na smak przygotowanej kawy. Z jednego ziarna można zrobić naprawdę różne od siebie kawy.

Decyduje o tym grubość mielenia, ilość ziaren, temperatura wody, czy czas parzenia. Każdy ma swoje unikalne sposoby, które sprawiają, że świat kawy jest tak barwny i aromatyczny.

Parzenie kawy

Mielenie kawy

Proponuję na chwilę cofnąć się do mielenia kawy. Istnieje wiele sposobów, poziomów mielenia, które warto dopasować zarówno do metody parzenia, jak również własnych preferencji.

To właśnie w kawie jest wspaniałe. Możesz poeksperymentować na własną rękę, popróbować różnych metod i wybrać coś idealnego dla siebie.

Ogólnie przyjmuje się, że grubość mielenia trzeba dostosować do czasu, jaki kawa będzie miała kontakt z gorącą wodą. Im dłuższy, tym mielenie grubsze i odwrotnie.

Jak zatem mielić kawę do ekspresu ciśnieniowego? Bardzo drobno. Kawa w tym przypadku ma bardzo krótki kontakt z wodą. Grubo zmielona nie zdążyłaby się odpowiednio zaparzyć.

Metody alternatywne, takie jak aeropress czy french press, gdzie kawa jest zalana wodą przez dłuższy czas, nie wymagają drobnego mielenia. Tutaj wystarczy grubość zbliżona do ziarenek cukru.

Kawa świeżo palona

Wpływa na jakość i cenę kawy ma termin jej palenia. Im świeższy produkt, tym lepiej. Za kawę świeżo paloną uznaje się taką, która w momencie sprzedaży ma mniej niż 3 miesiące od wypalenia.

Większość lokalnych palarni wypala kawę na zamówienie, przez co jest zawsze świeża i aromatyczna. Dla porównania, kawy ze sklepowych półek przechodzą skomplikowany proces logistyczny ? produkcja, sprzedaż hurtowa, transport, magazynowanie, sprzedaż detaliczna.

Taki proces sprawia, że kawę z półek sklepowych kupujesz kilka lub nawet kilkanaście miesięcy po jej wyprodukowaniu. Nie ma zatem możliwości, że jej jakość dorówna kawom świeżo palonym, które trafiają do klientów kilka dni po wyprodukowaniu.

Kawa ziarnista ? przechowywanie

Załóżmy, że udało Ci się kupić wspaniałą, świeżą kawę. Co dalej? Jak przechowywać kawę ziarnistą, żeby dłużej zachowała swoją jakość.

Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie jej w opakowaniu producenta, o ile jest wyposażone w specjalną strunę umożliwiającą ponowne zamknięcie.

Jeżeli takiego nie ma, warto znaleźć sposób na szczelne zamykanie ziaren. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju pojemniki na żywność, których jest mnóstwo w marketach.

Szczelnie zamknięta kawa zachowa swoją świeżość i smak na dłużej.

Kawa mielona przechowywanie

Co w przypadku zakupu kawy mielonej? Tutaj również warto zadbać o szczelne zamknięcie. Pamiętasz, jaka pisałem na początku artykułu o jakości kawy ? ziarna zmielone dużo szybciej tracą swoje właściwości.

Dlatego w tym przypadku jeszcze ważniejsze jest odpowiednie przechowywanie. Możesz zastosować się do wszystkich wskazówek dotyczących kawy ziarnistej. Mielona powinna być przechowywana w takich samych warunkach.

Warto również zwrócić uwagę na miejsce, w którym znajduje się pojemnik. Lepiej nie narażać go na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Kawę przechowuje się w temperaturze pokojowej. Kolejnym istotnym czynnikiem jest wilgoć, która nie powinna dostać się do pojemnika.

Polecane artykuły:

  1. Kawa ziarnista – magia zamknięta w małych ziarenkach
  2. Kawa ziarnista – która najlepsza?
  3. Kawa ziarnista z dużą zawartością kofeiny