?Kawa ziarnista ? która najlepsza?? takie pytanie zadajecie często dzwoniąc lub pisząc do mnie. Czy można na nie jednoznacznie odpowiedzieć? Spróbujemy najpierw przeanalizować rynek i zastanowić się, co może kryć się pod pojęciem ?najlepsza?.

Jeżeli śledzisz mojego bloga, orientujesz się pewnie, że zawsze powtarzam ? smak, a raczej nasze doznania, jakie za sobą niesie, jest wyłącznie kwestią gustu. Czy można zatem stwierdzić, że coś jest najlepsze? Zwłaszcza, kiedy jest tak mocno uzależnione od indywidualnych preferencji.

Moim zdaniem nie można tego zrobić. Czym w związku z tym kierować się przy wyborze kawy, jak nie opiniami innych? Myślę, że warto przeanalizować etykietę produktu, dostosować profil smakowy do swoich wymagań. Ważną kwestią będzie świeżość kupowanego produktu.

Z kolejnych części artykułu dowiesz się więcej na temat rynku kaw. Przyjrzymy się bliżej dostępnym kawom. Mam nadzieję, że po przeczytaniu każdy będzie w stanie odpowiedzieć samemu sobie na główne pytanie: kawa ziarnista ? która najlepsza?

Najlepsza kawa ziarnista

Jeżeli w którymkolwiek momencie czytania stwierdzisz, że udało Ci się znaleźć odpowiedź ? zapraszam Cię do sklepu z kawami. Aby do niego przejść kliknij TUTAJ.

A tym czasem mam dla Ciebie ciekawostkę. Jest pewien gatunek kawy przez wielu uważany za najlepszy. Jego dostępność i ceny zdawałyby się to potwierdzać. Może kiedyś zdarzyło Ci się usłyszeć historię o ziarnach, które połyka pewne zwierzę?

Kopi luwak, bo tak nazywa się wspomniany przeze mnie produkt. Jest to kawa, którą zbiera się z odchodów łaskuna. Pozyskuje się ją w południowo-wschodniej Azji. Sam proces produkcji, wypalania nie różni się niczym od innych kaw.

Ziarna po przejściu przez przewód pokarmowy zwierzęcia tracą gorzki smak. Kawa przygotowana z nich ma delikatny aromat pozbawiony goryczy.

Ze względu na ograniczone możliwości produkcyjne, rocznie powstaje zaledwie kilkaset kilogramów tej kawy. Przekłada się to oczywiście na dostępność i cenę. Kopi luwak jest jedną z najdroższych kaw na świecie.

Kawa ziarnista do ekspresu ciśnieniowego

Po zapoznaniu się z barwną historią azjatyckiej kawy kopi luwak, możemy wrócić do naszej analizy bardziej dostępnych kaw na rynku.

Jeżeli chcesz znaleźć kawę najlepszą dla siebie, warto zacząć od tego, w jaki sposób ją parzysz. Sposób przygotowania ma ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniego ziarna.

Jaka zatem będzie najlepsza kawa ziarnista do ekspresu ciśnieniowego?

Ekspres jest popularnym urządzeniem, które znaleźć można w większości domów. Służy do przygotowywania wielu rodzajów kawy. Bazową kawą jest w tym przypadku espresso.

Czym kierować się przy wyborze kawy na espresso? Oczywiście smakiem, w którym powinny dominować gorzkie nuty ciemnej czekolady i orzechów. Kawa na espresso będzie raczej ciemno palona o niskim poziomie kwasowości.

Zdecydowanie mogę tutaj polecić mieszanki Arabiki z Robustą lub samą Arabikę. O blendach kaw powiem nieco więcej w dalszej części artykułu. Koniecznie zostań ze mną.

Kawa ziarnista do ekspresu ciśnieniowego

Kawa ziarnista do metod alternatywnych

Dużą popularność w ostatnich latach zyskują alternatywne metody parzenia kawy. Co kryje się pod tym tajemniczym stwierdzeniem?

Jest wiele metod, które zupełnie różnią się od ekspresów ciśnieniowych, a przygotowana zgodnie z ich zasadami kawa niczym nie odbiega od tej z ekspresu.

Wśród metod alternatywnych najbardziej znanymi są:

  1. Kawiarka
  2. French press
  3. Aeropress
  4. Ekspres przelewowy

Ze względu na duże zróżnicowanie i ilość metod alternatywnych, wybór odpowiedniej kawy trzeba dostosować do konkretnego urządzenia.

Najlepsza kawa do kawiarki

Na początek proponuję sprawdzić jaka będzie najlepsza kawa do kawiarki?

Do przygotowania kawy w kawiarce używa się najczęściej kaw ciemno palonych. Gorzkie, intensywne smaki bogate w aromatyczne nuty ciemnej czekolady to coś, czego potrzebujesz.

Nie bez znaczenia jest również sposób mielenia ziarna. Kawa w kawiarce ma dłuższy kontakt z wodą niż w przypadku ekspresu. Nie musi zatem być tak drobno mielona. Grubość mielenia warto dobrać samemu metodą prób i błędów.

Wracając do gatunków ? odpowiednia będzie zarówno Arabika, jak i Robusta. Doskonałym wyborem będą ziarna z Brazylii, np. Santos lub Yellow Bourbon.

Najlepsza kawa do kawiarki

Kawa ziarnista do aeropressu

Kolejnym urządzeniem jest aeropress, który w świecie kawoszy jest absolutnym hitem. Niewielki zaparzacz, w którym wyciskamy kawę przez specjalne sitko.

Aeropress pozwala wydobyć z kawy delikatne, owocowe, cytrusowe nuty. Jest więc idealnym narzędziem do parzenia kaw jasno palonych i takie zdecydowanie polecam Ci do niego wybrać.

Z pomocą aeropressu przygotujesz świetną, jasną Arabikę o delikatnym aromacie, która odmieni Twoje spojrzenie na kawę. To smak, którego się nie zapomina.

Gatunki kaw ziarnistych

Pomogłem Ci nieco w zrozumieniu zasad dotyczących wyboru kaw z perspektywy konkretnej metody parzenia. W tekście poruszyłem wielokrotnie pojęcie gatunków kaw, Arabiki, Robusty, ale czy ten temat jest Ci naprawdę dobrze znany?

Jeżeli nie, koniecznie ze mną zostań, a pokażę Ci jak dzielimy kawy i czym się one charakteryzują.

Rynek kaw dzielimy na 3 części, które nie są sobie równe:

  1. Arabika, która opanowała około 70% światowego rynku.
  2. Robusta z udziałem około 30%.
  3. I na koniec bardzo rzadko występująca i mało znana Liberica ? poniżej 1% udziału w rynku.

100% Arabika

Zacznijmy zatem od królowej kaw, bo tak można określić panującą odmianę ? Arabikę. Uprawa tego ziarna jest stosunkowo trudna. Arabika jest bowiem dość wymagająca, rośnie na dużych wysokościach przekraczających 700 m.n.p.m.

Wymaga bardzo dobrej, często wulkanicznej gleby, która jest bogata w składniki mineralne. Dzięki warunkom, w których rośnie ma wyjątkowy, bogaty smak i aromat. Można w niej spotkać wiele nut smakowych od owocowych, cytrusowych, do gorzkich, czekoladowych, orzechowych.

Arabikę, w zależności od pochodzenia, można wypalać na jasno, średnio lub ciemno. Doskonale nadaje się do łączenia z Robustą, która wzbogaca jej smak i dodaje mocy. Arabika jest kawą o mniejszej zawartości kofeiny niż wspomniana Robusta.

Kawa ziarnista Robusta

Ziarno Robusty jest dużo łatwiejsze w uprawie. Rośnie na znacznie niższych wysokościach ? od 200 m.n.p.m. Nie wymaga tak dobrych warunków jak Arabika.

W smaku jest dużo mniej atrakcyjna, raczej gorzka. Nie posiada tak wielu nut smakowych. Jest za to ceniona za dużą zawartość kofeiny.

Kawa ziarnista Liberica

Ostatnim gatunkiem, o którym chcę wspomnieć jest Liberica pochodząca z Liberii. Obecnie uprawia się ją głównie w Afryce.

Liberica jest kawą podobną w smaku do Robusty. Dominują gorzkie, czekoladowe smaki. Wyróżnia się łatwością w uprawie i stosunkowo dużymi plonami.

Blendy kaw ziarnistych

Na koniec chciałbym w kilku słowach poruszyć temat mieszanek kawowych. Ziarna Arabiki i Robusty można bowiem łączyć ze sobą w różnych proporcjach tworząc niesamowite blendy.

Pełnia smaku Arabiki wzbogacana jest gorzkimi nutami Robusty. Mieszanki przygotowane w ten sposób mają więcej kofeiny niż stuprocentowa Arabika.

Są również czymś, co wyróżnia poszczególne palarnie. Mieszanki można dowolnie konfigurować, zmieniać proporcje, profile smakowe, moc, co sprawia, że świat kaw jest jeszcze bardziej barwny i aromatyczny.

Polecane artykuły:

  1. Kawa ziarnista – magia zamknięta w małych ziarenkach
  2. Jak wybrać kawę ziarnistą?
  3. Dlaczego kawa ziarnista jest droższa od mielonej?