Cappuccino to kolejny rodzaj kawy, który narodził się we Włoszech, kraju słynącego z aromatycznych kaw. Z dzisiejszego wpisu dowiemy się jak zrobić cappuccino, z czego i przy użyciu jakich urządzeń.

Wszystko wyjaśnimy krok po kroku, a zaczniemy oczywiście od sprecyzowania szczegółów dotyczących samej kawy.

Cappuccino to kawa, która powstaje na bazie espresso. O tym, jak zrobić espresso mówiłem w poprzednim artykule, do którego link znajdziesz na dole strony.

Do espresso dodaje się spienione mleko i ewentualnie cukier. Można też udekorować je sypką czekoladą. Wszystkie proporcje, niezbędne do przygotowania kawy podam za chwilę. Otrzymana w ten sposób kawa ma delikatny smak i gęstą, mleczną pianę.

Ze względu na sporą zawartość mleka, kawa ma niewiele kofeiny. Jest idealna na popołudniowy deser. Cappuccino często podaje się z ciastem, lodami lub inną słodką przekąską.

Ekspres do cappuccino

Do przygotowania cappuccino potrzebny będzie ekspres. Ja korzystam z ekspresu kolbowego i taki sposób za chwilę opiszę.

Ekspres kolbowy jest dużo prostszym urządzeniem od automatycznego. Nie posiada wbudowanego młynka, proces parzenia kawy jest mniej zautomatyzowany i wymaga więcej zaangażowania.

Nie znaczy to, że kawa z takiego ekspresu jest gorsza. Wprost przeciwnie ? mamy pełną kontrolę nad wszystkim, począwszy od mielenia ziarna, poprzez ilość i temperaturę wody. Niektóre ekspresy mają też możliwość regulacji ciśnienia roboczego.

Ważną funkcją w naszym przypadku będzie dysza spieniająca mleko. Dzięki niej będziemy w stanie przygotować gęstą, mleczną pianę, która udekoruje nasze cappuccino.

Jaka kawa na cappuccino?

Żeby dowiedzieć się, jak zrobić cappuccino, musimy zacząć od podstaw. Najpierw należałoby wybrać odpowiednią kawę.

Jak już wspomniałem na początku wpisu, cappuccino powstaje na bazie espresso. Dlatego każda kawa, która jest dobra do espresso, będzie się nadawała na cappuccino.

W wielkim skrócie, espresso przygotowujemy z kaw ciemno palonych, o intensywnym, gorzkim smaku i aromacie.

Doskonale sprawdzają się ciemno palone Arabiki lub ich mieszanki z Robustą, która dodatkowo podkreśla gorzki profil smakowy.

Jaka kawa na cappuccino

Jak zmielić kawę na cappuccino?

Mielenie ziaren to kolejny etap przygotowania kawy, który ma duży wpływ na jej smak. Ekspresy ciśnieniowe charakteryzują się dość krótkim procesem parzenia. Woda ma kontakt z kawą jedynie przez chwilę.

To znaczy, że zbyt grubo zmielone nie zdążą oddać pełni smaku i aromatu, a powstała kawa będzie raczej wodnista i pozbawiona swoich walorów.

Do ekspresów ciśnieniowych polecane jest zatem drobne mielenie, które zapewni kawie idealny smak.

Jak zrobić cappuccino z ekspresu?

A teraz przyszedł czas na konkrety ? jaz zrobić cappuccino?

Zaczynamy od przygotowania espresso. Najpierw umieszczamy kolbę w ekspresie i przepuszczamy przez nią odrobinę wody. Podgrzaną kolbę wypełniamy zmieloną kawą, którą następnie ubijamy.

Przez kawę przepuszczamy 25-35 ml gorącej wody. Otrzymane w ten sposób espresso odstawiamy na chwilę.

Teraz zajmiemy się spienianiem mleka. Potrzebujemy około 120 ml mleka w kubku. Podstawiamy go pod dyszę do spieniania i uruchamiamy ją. Po uzyskaniu gęstej piany na powierzchni mleka, wyłączamy urządzenie.

Tak przygotowane mleko wlewamy ostrożnie do naszego espresso, tak żeby na wierzchu powstała puszysta pianka. Na koniec możemy udekorować piankę szczyptą czekolady w proszku lub kakao.

Nasze pyszne cappuccino jest gotowe do spożycia.

Polecane artykuły:

  1. Parzenie kawy ? przegląd ciekawych metod i urządzeń
  2. Jak przygotować espresso?
  3. Kawa latte – mleczna niespodzianka