Różne metody palenia, które poznaliśmy w poprzednich wpisach na blogu, wymagają użycia odpowiedniej kawy. Dzisiaj zastanowimy się, jakie normy musi spełniać kawa ziarnista do kawiarki.

Makinetka, bo tak nazywana jest również kawiarka, jak każde inne urządzenie do parzenia kawy, wyciąga z niej specyficzne nuty smakowe. Każda metoda parzenia podkreśla w kawie inny profil smakowy.

Dzięki temu, z jednego rodzaju ziaren, można otrzymać zupełnie odmienne kawy, poprzez zastosowanie różnych metod parzenia. To zdecydowanie urozmaica i wzbogaca świat kawy, który i tak potrafi nas wciąż zaskakiwać swoją różnorodnością.

Warto przeanalizować temat doboru kawy do konkretnej metody parzenia, ponieważ jest to gwarancją otrzymania doskonałego napoju. Warto zatem wiedzieć, czym charakteryzuje się metoda, którą zamierzamy użyć i jakie smaki wyciąga z kawy.

Dzisiaj zajmiemy się kawiarką i jej właściwościami.

A w międzyczasie zapraszam Cię do sklepu internetowego z kawami świeżo palonymi w Chełmskiej Palarni. Sklep jest dostępny TUTAJ.

Moka Pot

Na początek kilka słów o kawiarce zwanej również Moka Pot lub Makinetka.

Urządzenie wyglądem przypomina metalowy czajnik. Składa się z 3 głównych części. Kolejno od dołu mamy:

– zbiornik na zimną wodę

– pojemnik na zmieloną kawę z filtrem papierowym

– zbiornik na zaparzoną kawę.

Kawiarka jest urządzeniem, które potrzebuje źródła ciepła do podgrzania wody. Najczęściej spotykane są kawiarki przystosowane do kuchenki gazowej. Pojawiają się również adaptery, które umożliwiają wykorzystanie kawiarki do kuchni indukcyjnej.

Jaka kawa do kawiarki?

Kilka słów o urządzeniu już wiemy. Pora przejść do konkretów. Kawa ziarnista do kawiarki ? czyli jaka?

Warto zacząć analizę od sprawdzenia, jaką kawę przygotujemy w kawiarce. Proces parzenia wyciąga z kawy gorzki profil smakowy. Dla złagodzenia efektu zaleca się zatem użycie kaw nieco jaśniejszych, niż te używane do espresso.

Doskonale sprawdzą się zarówno kawy jednorodne, jak również blendy, mieszanki Arabiki z Robustą.

Warto poeksperymentować we własnym zakresie i dobrać kawę do swoich preferencji.

Jak zmielić kawę do kawiarki?

Mamy już odpowiednią kawę, teraz trzeba ją zmielić. Jak każde urządzenie, kawiarka wymaga specyficznego przygotowania ziaren.

Mielenie w tym przypadku nie może być zbyt drobne, ani zbyt grube. Stosujemy średnio mieloną kawę.

Zbyt drobno zmielone ziarna będą mogły utrudnić przedostawanie się wody z dolnego do górnego zbiornika, co zaburzy proces parzenia.

Grubo zmielona kawa z kolei nie zdąży się zaparzyć, ponieważ proces parzenia jest zbyt krótki. Grube mielenia stosujemy do metod, w których kawa jest moczona w wodzie przez dłuższy czas. Drobne z kolei wykorzystujemy przeważnie do ekspresów ciśnieniowych.

Jak zaparzyć kawę w kawiarce?

Na koniec kilka słów o parzeniu kawy w kawiarce. Czynność jest dość prosta, jeżeli pamięta się o kilku szczegółach.

Pierwszą rzeczą jest oczywiście mielenie, ale ten proces mamy już za sobą. Na początek uzupełniamy wodę w dolnym zbiorniku. Następnie umieszczamy na nim środkowy pojemnik. Do niego wsypujemy porcję zmielonej kawy.

Na górze montujemy ostatni zbiornik, w którym po zakończeniu parzenia znajdzie się nasza kawa.

Teraz można umieścić kawiarkę nad źródłem ognia i zacząć podgrzewać wodę. W trakcie grzania w dolnym zbiorniku wzrośnie ciśnienie. Efektem tego będzie przedostawanie się wody przez pojemnik z kawą, wprost do górnego zbiornika.

Warto w odpowiednim momencie przestać podgrzewać kawiarkę. Ten moment następuje, gdy usłyszymy pierwsze objawy wrzenia wody.

Dłuższe podgrzewanie sprawiłoby, że kawa będzie zbyt gorzka, a tego chcemy uniknąć.

Polecane artykuły:

  1. Kawa ziarnista – magia zamknięta w małych ziarenkach
  2. Kawa w ziarnach ? dlaczego jest lepsza od mielonej?
  3. Kawa speciality – kilka słów o jakości kaw.