Dzisiejszy wpis będzie pierwszym z serii promujących alternatywne metody parzenia kawy. Kolejne artykuły będą odnosiły się do ciekawych urządzeń i opisywały ich zasadę działania. Parzenie kawy w aeropressie zaczyna serię nie bez powodu.

Jeżeli czytasz uważnie mojego bloga, pewnie rzuciło Ci się w oczy, że aeropress jest jednym z ulubionych urządzeń, o którym wspominam przy każdej okazji.

Uwielbiam kawę z aeropressu, uwielbiam sam proces jej parzenia, który sprawia mi wiele satysfakcji. Stąd też chęć podzielenia się z Tobą moimi doświadczeniami związanymi aeropressem była silniejsza od pozostałych, alternatywnych metod, które opiszę w kolejnych wpisach.

W międzyczasie zapraszam Cię do sklepu internetowego Chełmskiej Palarni Kawy Light Roast, który znajdziesz TUTAJ.

Aeropress do kawy

Na samym początku wyjaśnię może czym w ogóle jest aeropress. Nie każdy przecież słyszał o takim urządzeniu, które niestety wciąż jest popularne jedynie w świecie prawdziwych kawoszy.

Aeropress wyglądem przypomina sporą strzykawkę. Mamy zatem tłok z gumowym uszczelnieniem, który porusza się wewnątrz pojemnika z kawą. Na wierzchu znajduje się sitko, w które wkładany jest papierowy filtr.

Jak zapewne się domyślasz, tłok służy do wyciśnięcia gorącej wody przez filtr ze zmielonymi ziarnami, a co za tym idzie, separacji fusów, tak żeby otrzymać wyśmienitą kawę. O samym procesie parzenia powiemy sobie za chwilę.

Jak mielić kawę do aeropressu?

Aby w ogóle móc zacząć myśleć o parzeniu kawy, musimy najpierw zmielić ziarna. Do tego celu potrzebujesz użyć osobnego młynka, ponieważ aeropress jest jedynie zaparzaczem.

Mielenie powinno być średnio grube. Aby łatwo było Ci sobie to wyobrazić, mogę porównać grubość do ziarenek piasku.

Zarówno mielenie jak i parzenie warto dostosować do swoich preferencji na podstawie prób. Ja podaję sposób, który mi najbardziej odpowiada. Zmiana jakiegokolwiek parametru (grubość mielenia, temperatura wody, czas parzenia) ma wpływ na smak kawy.

Może Tobie przypadnie do gustu coś zupełnie innego. Parzenie kawy w aeropressie to zabawa, która powinna skończyć się pyszną kawą. Pamiętaj o tym przygotowując swój napój.

Jak parzyć kawę w aeropressie?

Mamy już zmielone ziarno, możemy przejść do sedna sprawy. Jak parzyć kawę w aeropressie? Ja zaprezentuję Ci tzw. metodę odwróconą, która polega na ustawieniu aeropressu tłokiem do dołu.

Wg mnie jest to bardzo wygodny i prosty sposób, którego za chwilę Cię nauczę.

Najpierw ustaw tłok gumowym elementem do góry. Następnie włóż na niego całą tubę aeropressu. Załóż ją minimalnie na tłok, tak żeby pozostało jak najwięcej miejsca na kawę.

Teraz za pomocą miarki wsyp około 15g zmielonej kawy.

Do parzenia kawy w aeropressie wykorzystujemy wodę o temperaturze 85 ? 95*C. Pamiętaj, że każda zmiana temperatury wiąże się ze zmianą smaku kawy. Warto zatem poeksperymentować i wybrać idealne parametry.

A więc, zalewamy aeropress do pełna gorącą wodą. Za pomocą mieszadła dostarczonego w zestawie, możesz delikatnie ?przyklepać? wierzch wody, tak żeby kawa zanurzyła się w niej.

Czas parzenia wynosi 1 minutę. Po tym czasie mieszamy kawę mieszadłem, zakładamy sitko z filtrem i odwracamy aeropress sitem do dołu.

Umieszczamy go nad kubkiem, filiżanką lub dzbankiem na kawę i powoli wciskamy tłok. Nie należy do tego używać zbyt dużo siły. Sam czas tłoczenia powinien wynosić około 1 minuty.

I to w zasadzie wszystko. Pozostaje mycie aeropressu i delektowanie się pyszną kawą.

Jaka kawa do aeropressu?

Na koniec ostatnia ważna kwestia. Pytacie mnie często jaką kawę wybrać do konkretnego urządzenia. Ja zawsze uważam, że taką, która Tobie smakuje najlepiej. Faktem jest jednak, że poszczególne metody parzenia dedykowane są do konkretnych rodzajów kaw.

Aeropress doskonale wyciąga z kawy jej naturalne, owocowe nuty smakowe. W związku z tym wskazane jest używanie kaw jasno palonych, które świetnie współgrają z aeropressem.

Nie znaczy to oczywiście, że kawa ciemno palona będzie niedobra. Możesz próbować łączyć aeropress z każdą kawą, nigdy nie wiadomo czym Cię zaskoczy. Najważniejsze jest to, żeby Tobie smakowała przygotowana kawa.

Polecane artykuły:

  1. Parzenie kawy ? przegląd ciekawych metod i urządzeń
  2. Parzenie kawy w kawiarce