W Polsce od pewnego czasu w siłę rośnie tendencja do zakupu naszych krajowych produktów. Ten fakt z pewnością bardzo cieszy wielu producentów. Podobnie sytuacja kształtuje się na rynku kawy. W dzisiejszym wpisie sprawdzimy, czy kawa palona w Polsce różni się od kawy sprowadzanej z zagranicy.

Przeanalizujemy rynek polskich kaw i zbadamy ich jakość. Czy rzeczywiście chętniej kupujemy polskie produkty ze względu na ich jakość? Czym możemy się pochwalić na tej płaszczyźnie?

Od momentu otwarcia naszego rynku na produkty zagraniczne, stale zasypywani jesteśmy ofertami wielkich koncernów. Globalne marki upodobały sobie nasz rynek i przejęły kontrolę. Zawsze uważaliśmy, że zagraniczne dobra są lepsze od naszych.

Z czasem jednak zaczęliśmy dostrzegać wady masowej produkcji i doceniać nasze lokalne wytwory. Dało to możliwość do rozwoju gospodarki i pojawienia się przeróżnych rzeczy produkowanych w Polsce.

Pojawiły się zatem również palarnie kawy. Produkcja kawy ziarnistej nie jest dla nas niczym obcym. Palarni przybywa z każdym rokiem. Jak widać klientów na rynku nie brakuje. Co sprawia, że nasza kawa cieszy się rosnącą popularnością? Postaram się rozwiązać tę zagadkę w dzisiejszym wpisie.

Kawa świeżo palona

Jak już pisałem wielokrotnie, na jakość kawy największy wpływ ma jej świeżość. Kawa z każdym dniem od wypalenia traci olejki eteryczne zawarte w ziarnach. Proces wietrzenia sprawia, że z czasem nie jest już tak aromatyczna jak na początku.

Stąd wzięło się pojęcie kawy świeżo palonej, czyli takiej, która została wypalona chwilę przed dostarczeniem do klienta.

Jakość kawy świeżo palonej przemawia do wielu prawdziwych kawoszy. Kto raz poczuł ten zapach, nie chce więcej pić zwykłej kawy.

W tym momencie wyłania się pewien obraz, który pozwala stwierdzić, dlaczego kawa palona w Polsce jest tak chętnie kupowana przez klientów. Jest po prostu świeża. Dostawa kawy z zagranicy wiąże się z transportem, magazynowaniem, które praktycznie wyklucza możliwość zakupu jej w krótkim terminie od wypalenia.

Kawa leżakowana

Zupełną przeciwnością jest kawa leżakowana. Taka również powstaje w polskich fabrykach. Warto jednak dostrzec tę różnicę.

Duże palarnie produkują kawę leżakowaną, która sprzedawana jest na dużą skalę. Poprzez stworzoną sieć dystrybucji dociera się do klientów w całej Polsce.

Taka sieć sprzedażowa wyklucza również, podobnie jak w przypadku sprowadzenia z zagranicy, zakup kawy świeżo palonej.

Cały proces logistyczny kaw leżakowanych jest dość długi, kawa spędza dużo czasu w transporcie, w magazynach, a następnie na sklepowych półkach. Nasuwa się zatem pytanie: gdzie kupić kawę świeżo paloną?

Rzemieślnicza palarnia kawy

Tutaj z pomocą przychodzą rzemieślnicze palarnie kawy, o których już dzisiaj wspomniałem. Mniejsze, działające lokalnie zakłady specjalizują się w jakości. Jakości, którą dają kawy świeżo palone.

I właśnie w takich miejscach możesz kupić dobrej jakości kawę, która zostanie wypalona najwyżej kilka dni przed sprzedażą.

Jeżeli w Twojej okolicy nie ma takiej palarni, możesz z powodzeniem skorzystać z oferty w Internecie. Ja oczywiście zachęcam Cię do obejrzenia sklepu z kawami świeżo palonymi Chełmskiej Palarni Kawy Light Roast.

Sklep jest dostępny TUTAJ.

Kawa dobrej jakości

Myślę, że po takiej dawce informacji, wiesz już dlaczego kawa palona w Polsce jest coraz chętniej wybieranym przez klientów produktem.

Konsumenci coraz częściej sięgają po jakość, niekoniecznie najniższą cenę. Taki kierunek rozwoju rynku sprawia, że będzie nam przybywało dobrych jakościowo produktów i naszych lokalnych producentów.

Na dzisiaj to już wszystko, ja zapraszam Cię na kolejny wpis, który pojawi się w ciągu kilku dni.

Polecane artykuły:

  1. Kawa świeżo palona – bogactwo smaku i aromatu
  2. Rzemieślnicza palarnia kawy – jak wygląda produkcja kawy świeżo palonej
  3. Kawa w ziarnach świeżo palona