Pytanie: ?Jak przechowywać kawę ziarnistą?? wciąż nurtuje amatorów tego aromatycznego napoju. Od tego jak będziesz ją przechowywać zależy przecież jej trwałość i jakość.

Nie od dzisiaj wiadomo, że kawa traci swoje aromaty i walory smakowe z czasem. Aby zatrzymać ten proces, kawę pakuje się w szczelnie zamykane opakowania bez dostępu powietrza z zewnątrz.

Warto również zaznaczyć, że opakowanie kawy powinno chronić ziarna przed dostępem promieni słonecznych, które z pewnością nie wpływają dobrze na proces starzenia się produktu.

Po otwarciu oryginalnego opakowania, kawę najlepiej przechowywać w szczelnym pojemniku. Często sprzedawana jest w opakowaniu ze struną, które możesz z powrotem zamknąć. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga od Ciebie przesypywania otwartej kawy.

W takich opakowaniach sprzedajemy kawę w Chełmskiej Palarni Kawy, co możesz sprawdzić klikając — > TUTAJ

Czy kawa ziarnista się psuje?

Kolejne ważne pytanie dotyczy destrukcyjnego wpływu czasu na kawę. No właśnie: ?Czy kawa ziarnista się psuje??

Kawa w ziarnach jest produktem suchym, trwałym, który generalnie nie powinien się zepsuć. Każda kawa ma swój termin ważności i jest to przeważnie 2 lata od daty produkcji, czyli wypalenia.

Jeżeli jest odpowiednio przechowywana, nawet po upływie tego czasu nie powinna się zepsuć. Niestety po tak długim leżakowaniu straci większość walorów smakowych, a przecież te są dla nas bardzo ważne, prawda?

Sam proces zepsucia się kawy możemy niestety wywołać sami. Jak każdy produkt, który będzie źle przechowywany, na kawie może zacząć pojawiać się pleśń. To znak, że dostała się do niej wilgoć i niestety nie wolno jej już spożywać.

Czy kawa ziarnista się psuje

Jak długo można przechowywać kawę ziarnistą?

Wiemy już jak przechowywać kawę ziarnistą, pora zatem dowiedzieć się jak długo możemy ją przechowywać?

Pierwszym ciekawym terminem w życiu każdej kawy jest magiczne 3 miesiące od daty wypalenia. Właśnie wtedy kawa traci swój status świeżo palonej, a staje się kawą leżakowaną, czyli ?gorszą? jakościowo.

Co dalej? Czy oznacza to, że nagle przestała być wartościowym produktem? Nie. Dalej z powodzeniem może cieszyć smakiem.

Kawa z każdym dniem traci swoje walory smakowe, dlatego im szybciej spożyta, szczególnie po otwarciu, tym lepiej.

Tak jak pisałem wcześniej, kawa jest produktem suchym, który podobnie jak np. ryż nie powinien się zepsuć. Termin przydatności umieszczony na opakowaniu nie zrobi więc wrażenia na dobrze przechowywanej kawie.

Gdzie i w jakich warunkach przechowywać kawę?

Czy na kawę mają zatem wpływ warunki w jakich jest przechowywana? Oczywiście, że tak! Najbardziej destrukcyjna w tym przypadku będzie wilgoć.

Kawę należy schować w miejscu suchym i nie narażać jej na długotrwałe działanie słońca i wysokiej temperatury. Stosować należy również zalecenia dotyczące opakowania, o których pisałem na początku artykułu.

Jeżeli Twoja kawa była źle zabezpieczona i źle przechowywana, może pojawić się na niej pleśń. To znak, że jest już niezdatna do spożycia i nie należy tego robić. Może to negatywnie wpływać na zdrowie.

Przechowywanie kawy w lodówce

Lodówka i panująca w niej niska temperatura jest uważana za lek na procesy starzenia i psucia się żywności. Jak ma się to do kawy? Niestety w tym przypadku nie wygląda to dobrze.

Kawę powinno przechowywać się w temperaturze pokojowej. Tak jak pisałem wcześniej, nie jest ona produktem szybko psującym się, a zatem nie potrzebuje niskich temperatur.

Lodówka ma zły wpływ na ziarna kawy, które pod wpływem niskiej temperatury tracą zawarte w sobie olejki eteryczne i aromaty. Można zatem powiedzieć, że przyspiesza procesu starzenia.

Przechowywanie kawy ziarnistej w lodówce jest więc bardzo złym pomysłem i może spowodować więcej problemów niż korzyści.

Przechowywanie kawy z zamrażarce

Analogicznie do lodówki, sytuacja będzie wyglądała z przechowywaniem kawy w zamrażarce. Nie zaleca się tego i nie wyniknie z takiego działania nic dobrego.

Podsumowując: kawę ziarnistą przechowujemy:

– w szczelnie zamkniętych opakowaniach lub pojemnikach,

– w miejscu suchym,

– bez dostępu do promieni słonecznych

– w temperaturze pokojowej.

To najlepsze warunki, jakie możemy stworzyć kawie, żeby najdłużej zachowała świeżość i swój smak.

Pojemnik na kawę ziarnistą

Najlepszym opakowaniem na kawę, jest to, w które zapakował je producent. O ile wyposażone jest w strunę umożliwiającą ponowne, szczelne zamknięcie, nie ma potrzeby przesypywania kawy w inne opakowanie.

Jeżeli natomiast z jakichkolwiek powodów potrzebujesz umieścić kawę w jakimś pojemniku, trzymaj się kilku zasad:

  1. Po pierwsze, używaj do tego pojemników dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Opakowania z tworzyw sztucznych powinny być oznaczone specjalnym znakiem przedstawiającym szklankę i widelec.
  2. Po drugie, używaj szczelnych opakowań, które skutecznie uniemożliwiają przedostawanie się powietrza do wewnątrz. Pozwoli to Twojej kawie zachować świeżość i aromat na dłużej.
  3. Po trzecie, dobieraj opakowania tak, żeby chroniły zawartość przed słońcem i oczywiście nie wystawiaj ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

To główne zasady, które sprawią, że Twoja kawa będzie dłużej świeża, a po zaparzeniu będzie cieszyła niezwykłym smakiem i aromatem.

Pojemnik na kawę ziarnistą

W czym przechowywać kawę mieloną?

Zastanawiasz się, czy przechowywanie kawy mielonej różni się od ziarnistej? Z przyjemnością rozwieję Twoje wątpliwości. Kawę mieloną możesz przechowywać w dokładnie taki sam sposób jak przed chwilą pisałem o ziarnistej.

Nie ma żadnych specjalnych zaleceń, których musisz się w tym przypadku stosować. Pamiętaj, że kawa mielona szybciej traci swój aromat, a co za tym idzie i smak. Warto przechowywać ją jak najkrócej i spożyć najszybciej jak to możliwe po otwarciu.

Polecane artykuły:

  1. Kawa ziarnista – magia zamknięta w małych ziarenkach
  2. Jak wybrać kawę ziarnistą?